| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-mi albesc dintii in mod natural

8 răspunsuri:
| 009 a răspuns:

Spalate de 3 ori pe zi cu o pasta de dinti special creata pentru albirea dintilor si renunta la sucuri acidulate, cafea, si bouturi alcolice

| anka a răspuns:

- Tratament cu infuzie de menta. Peste 4-5 frunze de menta (izma) se toarna 100 ml de apa fierbinte (imediat dupa ce a clocotit) si se acopera vasul respectiv cu un capac cat mai etans. Se lasa jumatate de ora dupa care respectiva solutie se va folosi dupa spalarea pe dinti, clatindu-se gura de trei ori pe zi dupa fiecare masa.

- Bicarbonatul de sodiu. Se recomanda ca seara, inainte de culcare, dupa ce v-ati periat deja dintii ca de obicei, cu pasta de dinti si i-ati clatit, sa ii periati mai apoi timp de 3-5 minute cu bicarbonat de sodiu. Clatiti apoi bine gura cu apa din abundenta.

- Clatire cu zeama de lamaie. Se stoarce o lamaie peste care se adauga o cantitate egala de apa.

- Decoct de busuioc. Intr-o cana de apa rece (200ml) se pun 2 lingurite de frunze uscate de busuioc si se lasa la macerat 10 minute, apoi se pune pe foc si se da un clocot, se lasa acoperit 15 minute. Se clateste gura dupa fiecare spalare pe dinti.

- Consumul de mere. Consumati cateva mere verzi pe zi, ajuta la curatarea si albirea dintilor.

| Iulika96 a răspuns:

Nu stiu daca menta mege dar iti spun ce am incercat eu:spalarea dintilor dupa fiecare masa, dimineata cand te trezesti si seara inainte de culcare.Si mai poti incerca sa iti freci dintii cu sare, are efecte foarte bune si vizibile. Sper ca am fost de ajutor.Succes...Funda?

| TeenageGirl a răspuns:

Da asa zic si eu cu sare

| IlKvK a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine te speli pe dinti regulat dupa fiecare masa cu o pasta de dinti buna. Este cel mai sigur mod!
Sper ca asta te-a ajutat!winking

| PSHYCH8DYLLIC a răspuns:

... spalate cu sarebig grin e foarte buna, dar vei sa nu dai pe gingii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La dentist eu am fost si e ok numai ca e cam naspha ca dintttiiii sunt mai sensibili nu stiu da ca merge cu mere sau bicarbonat in plus lamaile distrug dintii la fel si acfeau vinul rosu tigarile in ingalbenesc c e pul\a mea

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute