| RM94 a întrebat:

Glanda tiroida dereglata poate fi tratata? Adica poate fi ca inainte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Nu,se iau hormoni tidoidieni ca sa suplimenteze ceea ce nu face glanda, dar nu se trateaza efectiv si doar se suplineste lipsa lor, se iau toata viata ca sa nu afecteze alte organe, se poate trai normal cu o pastiluta pe zi in tot restul vietii

| 1112 a răspuns:

Se poate
Se poate trata ori prin operatie ori prin tratament. Mama mea a fost operata, i s-a scos jumatate de glanda. Momentan nu are nici un tratament semn ca glanda ii functioneaza normal avand in vedere ca e doar jumatate.
Oricum trebuie consultat si medicul si trebuie facute analize
Sarbatori fericite

| Carapace a răspuns:

Salutare,
Am cunostinte care au probleme cu aceasta glanda si stiu ca oricat o tratezi, nu va mai fi la fel...