| lovemusiiiiiiiic a întrebat:

Heeelp! crying Va rog, ajutati-ma repede! Astazi am fost la cumparaturi, si cum stateam in masina, am observat o insecta mica (nu era de dimensiunea unei capuse) care a inceput sa sare. Am incercat sa o prind, insa a disparut. Dupa ce am ajuns acasa, si m-am dezbracat de haine am observat pe burta in partea dreapta o insecta (nu stiu daca era aceeasi insecta), dar cert este ca avea capul bagat in piele si cand am incercat sa o scot, nu stiu sigur, daca a iesit capul sau nu....Sunt ingrijorata, nu stiu ce sa fac. DAAR era o insecta mica, nici nu se compara cu capusele. nu stiu.Va rog, un sfat urgent. puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FataOreo a răspuns:

Ti se umfla acolo, doare, ametesti... Poti avea febra... Depinde de ce boala ai contactat. Doar farmacistul sau doctorul iti poate spune!

18 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Era cu siguranta capusa.Consulta neaparat un medic si neaparat sa faci analize.

| puf1992 a răspuns:

Hei. te-ai uitat okay pe tot corpul fata spate sa nu fie o capusa da nu ai cum sa iei capusa in masina. stai calma. si eu am fobie cu insectele sunt foarte crizata in preajma lor. incearca sa te uiti pe corp daca nu ai nimic. daca nu ai nimic esti bine. incearca sa te linistesti daca esti agitata

| Alexafrumusik a răspuns:

Poate un purice dar ca sa fii sigura du-te la doctor cat mai repede si spune-le parintilor tai. Poate ei mai stiu ceva sau... Sper sa afli ce ai!

| Azµre a răspuns:

Daca a bagat capu e capusa sau a fost un purice! trebuia sa pui alcool pe ea daca era capusa sa iasa singura

| dragos9234 a răspuns:

Vai ce chestie ingrijoratoare, este doar un purice, capusele nu sar si nu sunt nici prea mici, nu iti face nici o grija!

| FataOreo a răspuns:

Trebuia sa te dai cu spirt de la inceput. Si pe mine m-a muscat. Noaptea, stateam in pat si am dat cu mana peste picior si am simtit ca mi-a iesit ceva din picior cand am dat cu unghia. Am aprins lumina si am vazut-o: capusa. Este foarte mica, nici nu iti vine sa crezi. Norocul meu a fost ca nu ma muscase de mult timp si nu am patit nimic, mi-a ramas o mica adancitura dar a doua a zi a disparut. Ceea ce vreau sa subliniez e ca (,) capusele sunt mai mici cand nu apuca sa suga niciun pic de sange(nu radeti la expresia aia) si ca daca nu se umfla, inseamna ca nu a apucat sa intre la sange sa il ia de acolo(ca sa nu mai zis expresia). Ti-am zis, daca nu se umfla, da-te doar cu spirt si eventual suna doctorul de familie, caci nu e un caz grav.

| lovemusiiiiiiiic explică (pentru FataOreo):

Stiti cumva cum se manifesta? Va roog...ce? moleseala? ameteli? sad

| FataOreo a răspuns (pentru lovemusiiiiiiiic):

Ti se umfla acolo, doare, ametesti... Poti avea febra... Depinde de ce boala ai contactat. Doar farmacistul sau doctorul iti poate spune!

| ioanamonica a răspuns:

Puricelaughing))

| kissyou a răspuns:

Exista mai multe tipuri de capuse(unele chiar foarte mici).Du-te la doctor pentru ca de la capuse poti face rost de o boala asemanatoare cu malaria, transmit foarte multe boli.

| lovemusiiiiiiiic explică (pentru kissyou):

Stiti cumva cum se manifesta? Va roog...ce? moleseala? ameteli? sigh

| LuizaAndreeaLuiza a răspuns:

Spune-le urgent parintilor tai, si du-te URGENT la doctor.
mai bine asa decat sa mai faci vreo minune.
SUCCES!
funda?

| Dreamer12345 a răspuns:

Mergi urgent la un medic, nu ti-o scoate tu pentru ca va expista posibilitatea sa ii ramana capu si se poate infecta, merg la medicul de familie si asistenta sau asistentul ti-l va scoate cu o penseta speciala. Nu te ingrijora nu doare deloc. Bafta. Funda?puppy dog eyes

| cParty a răspuns:

Pai deh ..asa a avut si bunicu si 2 zile a mai trait dar in 2 zile ai multe de facut happy bafta P.S. era o gluma consulta un docotor neaparat.

| Mira8773 a răspuns:

Exista si capuse foarte mici ( sincer, ingrijorator de mici ) care dabia le poti bedea : http://ro.wikipedia.org/......(aka).jpg, ar trebui sa iti consulti parinti urgent

| dragos9234 a răspuns (pentru Mira8773):

Nu cred ca exista capuse atat de mici ca un purice, in orice caz chiar daca ar exista ele nu pot sari, motive de ingrijorare nu sunt dar daca esti foarte ingrijorata consulta medicul de familie pentru a te linisti.Numai bine

| cruxy a răspuns:

Si capusele sunt mici. Depinde de cantitatea de sange pe care o continhappy Daca era in piele cu siguranta era o capusa. Si daca nu o scoteai ea se marea pentru ca iti tragea sangele. Daca vezi ca ti se umfla locul trebuie sa consulti un medic. Sper sa fi okhappy

| lovemusiiiiiiiic explică:

Stiti cumva cum se manifesta? Va roog...ce? moleseala? ameteli? sigh

| NickName22 a răspuns:

Ar putea fi o capusa mica! SA iti povestesc ce am patit eu :Am fost cu parintii la un lac si a doua zi dimineata cand sttean in pat am vazut ceva negru si mic de marinea unei alunite (de piele)asa si am izbucnit in plans dar nu de durere ci din faptul ca imi intrase acolo si imi era ciuda! Am mers la sora mea din cealalta camera si ea l-a chemat pe tata el s-a apucat de treaba si a inceput sa o smulga cu penseta (ba da ce ma pisca)si a scos-o dar eu bucuroasa: vai a scos-o! si am vazut ca mai ramase ceva! M-a urcat in masina si fuga la urgente! Acolo m-au anesteziat si mi-au spus sa nu ma uit (capul sau ce era in piele era pe mana dreapta)Si a trebuit sa suport o operatie minora dar sa stii ca nu te doare deloc ca te anesteziaza si dupa te da cu COCA COLA(asa zicea asistenta ca sa ma invese; easca ca eu stateam drepti ca-n armata, dar de fapt e un dezinfectant sau ceva de genu) asa si dupa ce au terminat m-a cusut dar nu doare, nu te speria si m-au vaccinat cu antitetanos si m-au pansat apoi fuga acasa si am stat 10 zile cu ata dar dupa am scos-o tata cu penseta dar nu doare! A si inca ceva antitetanos doare putin doar e vaccin nu? Asta e nu e nimic de care sa te sperii! Linistetestete si spune-le alor tai ca trebuie sa mergi sa te verifice un doctor la urgente sa fie sigura daca a ramas ceva sau nu si cred ca era capusa din moment ce era infipta in piele! Deci nu te stresa e mica dar trebuie sa mergi sa te vada un doctor si ti-o scoata fara sa te doara in caz ca se infecteaza o sa iti dea sa iei niste pastile (tratament)(cum i-a dat varului meu) Sa imi spui daca te-am ajutat sa imi lasi un mesaj! Nu uita, nu ai de ce sa te ingrijorezi nu ai sa patesti nimic!