| alinus05 a întrebat:

Am o mica problema.Am un catel care il cresc eu in fata blocului. Acesta de curand a luat 2-3 capuse iar tatal meu le-a scos cu mana.Acum are niste semne mai exact o rana in jurul ei nu are blana(pe un spatiu mic) ma gandesc ca capusei ia ramas capul acolo.Ce pot sa fac ca sa ii scot infectia aceasta.M-am gandit sa ii iau ceva anti-capuse dar cred ca nu isi va face efectul deoarece a ramas sub piele( capul capusei). Sunt un pic disperata deoarece il iubesc foarte mult.Va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| EvangelineLovin a răspuns:

De asta nu trebuie sa le scoti singur, sau cu mana. Trebuia sa ia cu o penseta macar si sa aiba mare grija. Incearca tu acum sa scoti cu penseta daca a ramas de la capusa. Si cumpara si solutie impotriva capuselor si purecilor ca sa nu mai ia altele. Si pe bubite poti sa-i dai cu rivanol sau apa oxigenata. Ai grija!

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

De la capusa nu are cum. Fii cu ochii pe el, daca ii mai dispare din par si in zonele respective face rani s-ar putea sa aiba scabie.

| SpinuAndrei a răspuns:

Stai linistit/a ca nu i-a ramas nimic sub pielelaughing nu are cum sa se intample asa ceva, dar ia de aia pentru capuse ca sa nu se mai puna pe el(Capusele le ia din iarba).

Funda?batting eyelashes

| alinus05 explică (pentru SpinuAndrei):

Nu la asta ma refeream.Ma refeream ca ar putea sai fi ramas capul capusei in corp si se poate infecta.Nu m-ai ajutat chiar deloc

| EvangelineLovin a răspuns (pentru alinus05):

De asta nu trebuie sa le scoti singur, sau cu mana. Trebuia sa ia cu o penseta macar si sa aiba mare grija. Incearca tu acum sa scoti cu penseta daca a ramas de la capusa. Si cumpara si solutie impotriva capuselor si purecilor ca sa nu mai ia altele. Si pe bubite poti sa-i dai cu rivanol sau apa oxigenata. Ai grija!