| MarinnelaEla a întrebat:

Heei, TPU!
Am 14 ani, 1.69 - 1.70m si 60 de kilograme. As vrea sa slabesc, si sa ajung la 52 de kg, pana in iunie. Problema e ca am un program incarcat, plec la 11 de acasa, mai mananc la 15 ceva 2-3 covrigi si seara cand ajung acasa la 21 mananc ce imi pregateste mama, si mananc mult deoarece imi este foarte foame. Imi puteti recomanda voi o dieta, si niste exerciti pentru a mai slabi? ( FUNDA ) Multumesc, anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| trixiiie a răspuns:

Dacă vrei un sfat, nu te apuca de dietă. Pentru înălțimea ta, vârsta de 60kg e ideală. Dacă vei slăbi, vei începe să ai probleme de genul amețeli, anemii etc, și ți-o spun din experiență.

| MarinnelaEla explică (pentru trixiiie):

Prefer sa am d-astea decat sa rada toti de minebatting eyelashes

| VoceaPacientului a răspuns (pentru MarinnelaEla):

Uite si un link cu cateva greseli pe care le poti face in cura de slabire (pe site gasesti si alte sugestii legate de dieta) http://www.voceapacientului.ro/....../index.php

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu 1 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă mai slăbeşti, ajungi SUBPONDERALĂ :(

http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

| argebit a răspuns:

Exista solutii la problema ta, vezi si pe www.SlabescUsor.ro