| paky112 a întrebat:

Hei, am 60 kg si vreau neaparat sa slabesc 10, poate chiar 15 kilograme. am la dispozitie o luna jumate, asa ca va roog daca ati incercat ceva diete eficiente, fara infometare, cu care ati slabit destul de mult, sa mi le spuneti si mie.
multumesc anticipat!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Eu am slabit 25 de kg (nu glumesc) si m-am si mentinut la greutatea asta happy
Am inceput cu un regim de detoxifiere tinut o luna(Colonhelp luat cu iaurt dimineata si seara) si mancam cantitati destul de mici de mancare(cam de toate dar fara prajeli si paine alba).De retinut ca am scos dulciurile din alimentatie si-am baut foarte multa apa.
Succes :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| paky112 explică (pentru bursuc001):

Am mentionat mai sus greutatea pe care o am acum, adica 60 kg, inaltimea mea este de 1, 70 m si sunt fata. eu personal cred ca e necesar sa mai slabesc cate kilograme. happy

| bursuc001 a răspuns (pentru paky112):

Mda, acum am observat, dat tot n-ai precizat vârsta :)
Noroc cu întrebările tale anterioare, de unde am observat că ai 15 anişori...

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu 1 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă vei mai slăbi, vei ajunge SUBPONDERALĂ :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), etc.

O zi frumoasă.

| aurita1 a răspuns:

Mananca fructe si legume. Poti manca si salate dar simple.Fa si mult sport.Sigur slabesti. big grin Sper ca am ajutat. happy