| frumusihk99 a întrebat:

Hei.Am aproape 12 ani si de mult ma gandesc la optiunea de a purta lentile de contact deoarece duc o viata sportiva si ma chinui ingrozitor cu ochii deoarece am miopie. Am intrebat mai de de mult un medic si mi-a spus ca dupa 18 ani.dar din toate articolele citite pe net, le poti purta la orice varsta, insa nu sunt convinsa. Va rog mult, daca imi puteti spune daca este adevarat sau nu si daca imi recomandati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mykymu a răspuns:

Hmm... mai bine intrebi si alti medici. Ar trebui sa poti purta lentile si la varsta pe care o ai acum.

| Boruga_Iulian_1982 a răspuns:

Mai bine mai întrebi si altu medici.

| frumusihk99 explică (pentru Boruga_Iulian_1982):

Am intrebat si toti mi-au spus ca nu sunt responsabila.dar nici macar nu ma cunosc.

| Davina a răspuns:

Fiica mea in varsta de 16 ani poarta lentilele de contact de la 14 ani, fara probleme. Ea foloseste lentilele TopVue Daily de la xlentile.ro. Sunt lentile de unica folosinta. Nu le foloseste în fiecare zi, le foloseste mai mult cand are sport la scoala sau cand merge la cursul de dans. Pna acum nu a avut nici o problema cu ele, iritații infectii.

| Zelena a răspuns:

Bună,
Lentilele de contact pot fi purtate chiar și de bebeluși. La vârsta ta cele mai practice lentile de contact sunt cele de unică folosință. Nu necesită soluție de întreținere, seara se aruncă. Eu le cumpăr de pe contact-lentile.ro, au prețuri foarte bune și o gamă largă de lentile.