| anonim_4396 a întrebat:

Hei,am facut de curand testul papanicolau si doctorita mi-a zis sa merg la ginecolog sa imi dea tratament,sa se uite la ovare si la uter. intrebarea este, ovarele si uterul nu se vad mai bine la ecograf?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ovarele si uterul se vad mai bine la ecograf, dar este imposibil de pus un diagnostic fara o palpare a acestora prin examen ginecologic

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa nu accepti un examen ginecologic, evident. daca refuzai examenul ginecologic, ramaneai virgina, nici o femeie nu e atat de nebuna sa isi inceapa viata sexuala daca are vreo problema cu examenul ginecologic.

| Amilik a răspuns:

Si ginecologul are ecograf happy
Probabil doctorita ta te-a trimis la ginecolog pentru ca el este specializat sa interpreteze pertinent ecografia si acreditat sa iti dea un tratament adecvat.

| faramatania a răspuns:

Testul Papanicolau se face gratuit, şi aproape în virtutea inerţiei, ecografia este şi ea uneori destul de concludentă, dar consultul ginecologic în sine este esenţial(abia în urma lui se fixează un tratament).

| dragos9234 a răspuns:

Ginecologul le va vedea tot cu ajutorul unei ecografii