| anonim_4396 a întrebat:

Hei!
Am și eu un stres dacă îl pot numi așa. Anul ăsta a fost unul solicitant pentru mine și m-a cam golit de resursele organismului. Am avut bac, am avut admitere, în 2 săptămâni mă așteaptă studenția în deplasare, deci solicitarea intelectuală nu va dispărea. Problema este următoarea: am slăbit prea mult, consumându-mă. Am o înălțime de 1.62, iar greutatea prezentă este de 47, 4 kg. Înainte să trec prin tot stresul acestui an, aveam o greutate ideală pentru mine, 52-53 de kilograme. Mă simțeam excelent, hainele îmi veneau bine, aveam forme care ieșeau frumos în evidență. Acum, sunt foarte complexată de faptul că sunt atât de slabă și îmi doresc să revin la greutatea veche. Toată îmbrăcămintea îmi este largă și efectiv îmi vine să plâng de ciudă. Sincer, mănânc exact cum mâncam dintodeauna, adică nu ma înfometez, sau ceva. Pur și simplu mănânc normal, 3 mese pe zi. Ideea este că niciodată nu mi-a plăcut să fiu piele și os, mai ales când știu că înainte eram foarte mulțumită de cum arătam. Mă gândeam să iau ceva suplimente alimentare, vitamine, habar n-am. Vreau să mă îngraș și să revin la vechiul format laughing.
Vă aștept cu sfaturi dacă sunt printre voi care au trecut printr-o situație similară.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vîrstă ai? mersi

| CuriousStuff a răspuns:

Ai slabit si o sa mai slabesti. Eu in primul an de facultate am slabit 7 kg... Din mai multe motive. Din al doilea in incepi sa-ti revi, acum sunt ca nou. E usor sa-ti zic nu te stresa... Dar stress o sa fie oricum, facultatea nu mai e liceu, nu iti mai da nimeni mura in gura, nu ii mai intereseaza pe profesori daca tu iti iei examenele sau nu, nu te mai ajuta nimeni. Acum depinde si ce facultate faci, unele nu sunt asa intense.
Ai grija sa te odihnesti si sa mananci bine si echilibrat. Fa si putina miscare. In rest, pot sa-ti zic doar sa astepti anul 2, cand o sa te prinzi cum e cu facultatea si nu o sa te mai stresezi.
Spor la invatat.

Răspuns utilizator avertizat
| CuriousStuff a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu cunosc niciun student care in primul an de facultate, si nu numai, chiar si pe urma, sa nu fie stresat. Poate doar astia de la facultati de doi bani, daca faci o facultate pe bune e inevitabil sa nu te stresezi. Un an e foarte pretios, dar toata viata pe urma, cu studii superioare si un loc de munca bun e mult mai pretioasa.

| ALGator a răspuns (pentru CuriousStuff):

Cum s-ar spune, bine ati venit in club. S-ar putea ca perioada de stres sa se intinda mai multicel, asa, pana la pensie. Traim in Mileniul al 3-lea :-)

Răspuns utilizator avertizat
| ALGator a răspuns:

Daca ai pofta de mincare e un mare avantaj. Faptul ca ai mai putine kilograme nu e periculos in sine. Ai calculat si BMI-ul? Ai BMI: 18.1, deci putin sub 19 care este limita "normala" de jos.
Nu poti sa recistigi in greutate mincind normal. Este legea conservarii energiei si materiei. Ai un consum zilnic - normal - pe care trebuie sa il acoperi si peste el sa mai adaugi.
Trebuie sa faci cam tot ce e interzis :-)

O cantitate mai mare de alimente din cele pe care le maninci cu placere. De ex o felie de piine in plus dimineata.

La algegerea meniului se poate tine seama de "clasament" densitatii energetice a fiecarei grupe de alimente
1 gram furnizeaza kcalorii:
grasimi 9
alcool 7
proteine 4
hidrati de carbon 4
fibre 2

La culcare ia o masa suplimentara pe care o vei digera in liniste peste noapte. In principiu, poti sa ai 6 mese (placute) pe zi in loc de 3.
Stiu ca vor sari multi in sus la ce am scris.
O greutate sub normal o perioada nu e periculoasa. Dar trebuie sa "muncesti" pentru ca sa iti revii, nu vine de la sine.
Cintareste-te odata pe saptamana. Poti lua cam 500 g pe saptamana. Deci ai de lucrat cam 8-9 saptamini. Nu fi ingrijorata. Vitaminele probabil nu au niciun efect si nici nu trebuie luate la intimplare. Trebuie sa faci analize ca sa vezi daca iti lipseste un B sau un E etc.