| raluca014 a întrebat:

Buna TPU
am o problema in legatura cu greutatea mea sau cu modul in care ma vad probabil e pentru ca am crescut primind bullying de la copii din cauza greutati mele...acum indiferent de ce greutate as avea ma vad oribil iar acum doua luni am inceput sa ma cam infometez avand in vedere ca mancam mai mult si acum mananc putin odata pe zi, aveam 52 kg la 154 acum am 46 dar in continuare am mari probleme cu increderea si nu stiu ce sa fac pentru ca asta ma face sa ma simt foarte prost si nesigura pe mine.
chiar as vrea sa rezolv problema deci va rog sa imi spuneti daca stiti cum as putea sa rezolv asta((:

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faptul ca ai slabit este foarte bine din punct de vedere medical, dar problema increderii in tine, tine de educatie si cate cunsotint generale ai, fiindca invatand foarte bine la scoala si capatand note foarte mari, primesti admiratia profesorilor si a colegilor din clasa, si automat iti creste increderea, ajungand sa ii degajata si stapana pe situatie.

Ai doar 14 ansiori, deci poti acum sa intri in forta la scoala, sa inveti foarte-foarte bine si sa arati tuturor cine sti tu cu adeavarat, fiindca vei avea sansa sa intri si la un liceu foarte bun si sa fii apreciata si populara, printre colegii de liceu.

| StoicAnalysis a răspuns:

Du-te la un psiholog. Greutatea ta e una ok la inaltimea ta. Deci esti perfecta in momentul asta la capitolul greutate. Practica un sport pe care il adori, poate mai uiti de asta, daca nu vrei sa vezi un psiholog

| Miruna333 a răspuns:

Doar cu ajutorul unui psihoterapeut. Suferi de body dysmorphic disorder. Citeste pe internet despre asta si vei vedea ca te regasesti. Nu este normal sa mananci o data pe zi, corpul tau are nevoie de mancare pentru a functiona. Cauta pe internet la intalnimea si greutatea ta cate calorii trebuie sa consumi pentru a te mentine. Incearca sa faci si sport, te va remodela si poate iti vei accepta corpul mai usor.

| raluca014 explică (pentru Miruna333):

Multumesc mult pentru sfat! Chiar as vrea sa merg la psiholog dar din pacate parintii mei sunt de parere ca daca nu exista internetul nu existau atatia adolestenti cu probleme psihice((:

| newaccountbye a răspuns:

Sfatul meu este să îți amintești că ești o persoană minunată și că ai multe calități valoroase. Este important să îți acorzi timp pentru a te concentra asupra lucrurilor pe care le faci bine și să îți setezi obiective realiste care să te ajute să îți crești încrederea în tine. E foarte important sa știi ca greutatea nu definește ceea ce ești sau cine ești.