| Roxana0606 a întrebat:

Hei! :*
As vrea sa slabesc 4-5 kg intr-o luna. Ma puteti ajuta cu o dieta si niste exercitii pentru a scapa de celulita? Daca fac 3 ore de sport in fiecare zi credeti ca o sa scap repede de celulita? puppy dog eyes Fundita :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Roxana0606 explică (pentru bursuc001):

Sunt fata si am 1, 60 si 50 de kg.

| Roxana0606 explică (pentru bursuc001):

Si 16 ani

| bursuc001 a răspuns (pentru Roxana0606):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 5-6 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), etc.

O zi frumoasă.

| SimonaSimona01 a răspuns:

E bun sa faci si 2 ore de sport.Dar nu conteaza numai sportul conteaza si alimentatia pe care o ai ..Nu poti sa faci 3 ore de sala apoi te duci si bagi o shorma cu de toate. Fese ferme

1. Începe exerciţiul stând sprijinită în mâini şi genunchi, cu braţele extinse şi spatele drept, paralel cu solul. Ridică un picior şi flexează-l în articulaţia genunchiului, formând un unghi de 90⁰, între gambă şi coapsă.
2. Contractă coapsa posterioară şi antrenează muşchiul fesier mare, apoi revino la poziţia iniţială.
Efectuează mişcarea în 3 reprize a cate 20 de ori, schimbând un picior cu altul.
Picioare de invidiat

1. Începe exerciţiul, stând sprijinită în mâini şi genunchi, cu braţele extinse, spatele drept, paralel cu solul. Ridică un picior şi extinde-l.
2. Flexează piciorul în articulaţia genunchiului contractând muşchii coapsei posterioare.
Efectuează mişcarea în 3 reprize a cate 30 de ori, schimbând piciorul.
Coapse bine conturate

Vasconi 5 exerciții care te scapă de celulită! 1. Începe exerciţiul stând în poziţia laterală sprijinindu-te pe antebraţ. Piciorul stâng este flexat anterior sub un unghi de 90⁰, iar piciorul drept este extins. Ridică piciorul lateral de la sol şi păstrează unghiul.
2. Contractă coapsa laterală şi extinde-o pe cea internă, după care revii la poziţia iniţială.
Repetă mişcarea în 3 reprize a câte 20 de ori, combinând direcţiile,
Picioare sculptate

verdesca 5 exerciții care te scapă de celulită! 1. Începe exerciţiul stând în poziţie laterală, sprijinindu-te pe antebraţ. Piciorul stâng este flexat în articulaţia genunchiului, piciorul drept este extins aproape de sol. Ridică piciorul drept până la nivelul genunchiului piciorului stâng.
2. Contractă muschii coapsei interne, apoi revino la poziţia iniţială.
Efectuează 3 serii a câte 20 de repetări schimbând piciorul.
Coapse suple

1. Începe exerciţiul stând în poziţie şezut, spatele drept, braţele flexate şi unite anterior, picioarele extinse sub un unghi cât mai mare.
2. Înclină-te anterior spre sol şi întinde braţele spre picioare, extinde muşchii coapsei posterioare, după care revii în pozitia iniţială.
Repetă mişcarea de 3 ori.

| acadea57 a răspuns:

Pentru ca e vara poti incerca o dieta cu pepene rosu si poti slabi 4-5 kg chiar in 5 zile.Incearca aici:http://bravonet.ro/......14/07/03/; sau daca vrei sa scapi de celulita incearca inceraca asta:iti trebuie: ulei de masline, zat de cafea si miere si apoi le amesteci si le aplici pe zonele cu celulita.Trebuie sa stai cu ele in zonele respective 30 de min.