| KisaTheCute a întrebat:

Hei! Buna TPU! love struck. Am o mica mare problema sad. Cum sa incep? Deci... acum vreo 2 ani am fost la medic si mi-a zis sa port ochelari prin casa [ erau de departare ]. i-am purtat o vreme... Apoi. Pauza! Mentionez ca am avut o dioptrie foarte mica, adica imi era foarte putin afectat ochiul [ drept ]. Probleme cu ochii nu am mai avut de atunci, vedeam bine. Acum intr-o zi am zis ca ar fi tare amuzant sa clipesc numai cu un ochi. Si am inceput sa clipesc numai cu un singur ochi. Si acum, intr-o zi m`a intrebat mama : " Te doare ochiul? ". Nu ma durea dar mi-a zis ca clipeam doar cu unul. Va rog ajutati`ma! Eu am zis ca e un tic. Voi ce credeti? Ce ar trebui sa fac ca sa scap de el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Robert5678 a răspuns:

Pai simplu. Exact cum ti-ai propus inainte sa clipesti cu un ochi, propuneti acum sa clipesti cu amandoi.Insa ai grija, trebuie sa te dezvezti rapid de acest tic. Ochiul, daca nu clipesti, nu este protejat de miserii si alte lucruri si iti poate afect foarte grav vederea.

5 răspunsuri:
| SayCheesexD a răspuns:

Incearca sa cilpesti cu amandoi ochi sa faci niste exercitii zilnice pana iti intra in ritm din nou clipitul cu amandoi ochii big grin
Inchideti amandoi ochi tinei inchisi cateva secunde, deschidei, inchidei din nou cateva secunde si tot asa pana te obisnuiesti big grin

Sper ca te-am ajutat

| paramore_7972 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medicul oftalmolog de urgenta.eu nu cred ca este un tic.nu vreau sa te sperii... dr mai bine mergi

| Choco a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un oftalmolog si el iti poate spune ce probleme ai tongue

| Oana_5036 a răspuns:

Incepe intr-un weekend sa te gandesti numai la asta si incearca sa iti aduci aminte cat mai des sa clipesti cu amandoi.In cateva zile te vei dezobisnui!

| CosmiiX a răspuns:

Du-te la oftalmolog. sau incearca sa scapi de acest tic
da`i funda?