| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Ce facem cu transpiratia? A venit caldura si gata laughing. Nu stiu cum sa scap... dusuri fac in fiecare zi, cu deodorante ma dau, dar daca fac putin efort imediat transpir si parca si miroase putin, dar nu inteleg de ce, la cat ma ingrijesc (sau poate ca e doar in capul meu). Si inca o problema, in timpul zilei, daca imi e cald, fata mea se umple de sebum. Cum sa fac? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dada7k a răspuns:

Si eu am aceleasi probleme... si am colectat cate ceva de ici-colo si am sa-ti impartasesc si tie:

1. o lingura de frunze de nuc uscate
- 200 ml apa
- miere

Se fierbe acoperit la foc domol, pana ajunge la jumatate. Se raceste pana la temperatura la care se poate tine degetul in lichid. Se strecoara, se adauga o lingura de miere la 100 ml ceai.
Se vor bea cate 3 ceaiuri zilnic, timp de o saptamana (ceasca de 100 ml) dupa mesele principale. Seara se aplica comprese din acest ceai pe palme, picioare

2. Transpiratia picioarelor
- 20 gr foi de nuc
- 200 ml apa
- 50 gr glicerina
Se fierbapa si foile de nuc timp de 10 minute. Cand s-a racit amestecati cu glicerina. Se va efectua masajul picioarelor cu acest decoct
2. Se fac bai cu ulei de levantica. In 6-7 l de apa calda se pun 2-3 picaturi de ulei si se tin picioarele in apa 15-20 de minute.
3. Se fac bai calde cu apa si bicarbonat de sodiu. Se pun doua lingurite de bicarbonat de sodiu in 2 l apa calda si se tin picioarele in ea 15 minute. Baia se repeta de 2-3 ori pe saptamana. Se pulverizeaza apa cu bicarbonat de sodiu si in interiorul incaltamintei.
4. Se fac bai cu infuzie calda din frunze de salvie.
5. Se fac bai zilnice cu sare de mare.
6. Se fac bai cu apa si otet alimentar de 90. Se pun 100 ml otet in 2 l de apa calda si se tin picioarele in ea timp de 15 minute. Procedeul se repeta de 2-3 ori pe saptamana.
7. Se fac bai cu infuzie de coada calului si 50 g frunze de nuc. Se pun 50 g de coada calului si 50 g frunze de nuc in 2 l apa clocotita, se acopera vasul si se lasa sa stea 10-15 minute. Se mai pun inca 2 l de apa si se tin picioarele in acea apa timp de 15-20 minute.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă un dermatolog.
Cu asta nu este de glumit.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Is la fel ca tine, baie multa deodorante si nimic...
din cate am inteles e de la emotii laughing
cand merg pe drum trasnpir de mor asta e unii transpira altii nu

eu si in palme transpir da n-am ce sa fac si eu caut raspuns