| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Dupa 3 zile de durere la o masea, am fost la stomatolog si mi-a scos nervul. Mi-a pus niste medicamente ca sa absoarba puroiul de la radacina maselei si o plomba temporara (medicamentul trebuie sa stea acolo o saptamana). Dar totusi ma doare foarte tare maseaua cand mananc, vorbesc sau pur si simplu tin gura inchisa. (mai mult cand se atinge cu partea de sus a maxilarului) Nu e o durere puternica, dar mai mult ma irita. Ma doare insa de ceva zile si in partea stanga a gatului, jos sub barbie. E de la masea? Si e normal sa ma doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu e normal sa iradieze durerea spre maxilar si barbie. Mergi inapoi la stomatolog sa vada ce e acolo. E posibil ca infectia sa fi migrat inspre barbie. Trebuia sa ai mai mare grija cu ea, sa nu mananci pe partea aia. Mergi la medic sa se mai uite odata si eventual sa-ti mai dea niste antibiotic daca crede ca e nevoie.
Multa sanatate.

| alina0309 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Azi am fost la stomatolog si mama imi tot zice sa rabd, sa las medicamentul ala sa-si faca efectul. Nu am primit niciun antibiotic si ma intreb daca ar fi cazul totusi sa incep.

| CuriousStuff a răspuns (pentru alina0309):

Daca doar azi ai fost e normal sa simti putina durere. Nu stiu de ce am inteles ca ai durerea asta de cateva zile deja. O sa dispara in 1, 2 zile... Trebuie sa astepti sa treaca infectia aia. Daca chiar nu mai poti de durere poti sa iei ceva pentru calmare, un nurofen.