| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Pe 1 mi-a venit ciclu. Curgea foarte putin si cam asa a tinut cateva zile dupa a inceput sa curga putin mai mult dupa iar putin si ideea e ca am ajuns la 15 zile de cand il am. Curge putin si nu ma doare absolut nimic. Ma simt minunat, nu sunt obosita sau ceva. big grin Mama mea spune ca e din cauza stresului pe care l-am avut cu examenele etc. si mai am un test de care sunt stresata si ca o sa-mi treaca. Insa sunt speriata pentru ca nu vreau sa iau anticonceptionale si sa devin obeze sau prea grasa. Momentan am 39-40kg si 1, 65 si 15 ani. Nu stiu ce sa cred sau sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este mai mult ca sigur vorba de o dereglare endocrin- hormonalaprovocata si de starea continua de stres.Pentru reglarea ciclului menstrual ai putea folosi cel mai modern produs existent pe piata.Ai putea incerca sa folosesti INELUL contraceptiv pe baza de hormoni NUVARING care functioneaza identic cu pastilele AC dar cantitatea de hormoni eliberata zilnic in mod continuu este mai mica de jumatate fata de cea transferata inorganism prin intermediul pastilelor asa ca se poate folosi si fara prescriere medicala.Inelul il gasesti in farmacie la pretul de 48-50 lei.Inelul se introduce in vagin pe perioada de 21 de zile dupa care se scoate si va fi inlocuit cu un alt inel dupa trecerea a 7 zile.Cat este tinuta in vagin esti protejata si poti face sex fara posibilitatea de a ramane gravida urmand ca in cele7 zile de pauza sa se produca menstruatia. Inelul contraceptiv din cauza continutului scazut de hormoni si datorita faptului ca hormonii trec in sange direct prin mucoasa vaginala si nu prin intermediul ficatului areca efect disparitia posibilelor efectele adverse datorate folosirii pastilelor AC. Vezi materialul urmator :http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/ Multa sanatate.

| Vi003 a răspuns:

Si din cauza caldurii apar astfel de tulburari. Daca ai mai avut si examene, s-au adunat mai multi factori care ti-au dat organismul peste cap. N-ar strica sa mergi cu mama la medicul de familie sa-ti dea o lista cu analize pe care ar fi bine sa le faci. Poate ai lipsa de vitamine sau minerale. Te admir pentru ca i-ai spus mamei tale despre aceasta problema, tot timpul sa pastrezi o legatura cu cea care ti-a dat viata! Sanatate tie si mamei tale!

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Bun, la inaltimea ta, esti putin mai slaba decat trebuie, deci, daca te ingrasi, dessi este prea putin posibil, deoarece anticonceptionalele moderne nu ingrasa, asa cum fac cele mai vechi, nu o sa ai probleme. Poate fi un fel de deleglare hormonala porvocata, asacum ai spus si tu, de stres. Nu te apuca sa iei aticonceptionale ''dupa ureche'', mai bine mergi la un ginecolog, car iti va spune de ce ai nevoie. Bafta!

| Sfatosul2012 a răspuns:

Pai sa stii ca fiecare reactioneaza altfel la anticonceptionale. Ultimile generatii de conceptionale ajuta mai mult decat crezi. Nu e neaparat sa te ingrase. Eu zic sa te duci la un ginecolog si sa ti prescrie el ceva dupa o serie de analize.