| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma!
Ieri (vineri) pe la ora 12:00, mi-am facut a doua gaura in ureche. Am facut-o aproape sus (aproape de zgarciul ala. v-ati prins voi laughing ).
Am bagat un ac, apoi cercel (era un cercel normal. nu de aur sau argint).
A curs putin sange, nu m-a durut deloc, am simtit o piscatura. Seara am pus pe ureche apa oxigenata si betadina pentru a o dezinfecta.
Apoi, a inceput sa ma doara. Am tinut cercelul toata noaptea. nu am dormit deloc. azi pe la 7 dimineata l-am scos, si am dat pe ureche cu apa oxigenata, betadina din nou si un praf (cicatrene polvere).
Am luat cercelul, l-am dezinfectat (am fiert apa, l-am tinut 3o minute acolo, apoi inca o ora in apa oxigenata).
Mi-am dezinfectat si urechea apoi cu niste solutii si am bagat cercelul pe la 8 seara. Acum daca l-as tine pana la 1-2 dimineata, si apoi il scot (am de gand sa dorm in noaptea asta), maine il mai pot baga.
Gaura nu se astupa?
Dati-mi niste sfaturi. L-am tinut pe cercel in ureche (in total) cam 24 ore. iar gaura e facuta de ieri la pranz.
Si apropo, locul ala e tare, si ma doare foarte tare. E normal, nu?
In cat timp se astupa gaura? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gogυ a răspuns:

Mai bine pui o bucata de aţă sintetica tare.

| elyn a răspuns:

Nu se astupa nimic, dar doare ceva timp si pana te inveti cu cercelul, ti se pare greu!

| Bijou19 a răspuns:

Buna, am si eu cercel in ureche sus. Ce pot sa iti recomand e dezinfectant si rabdare deoarece o sa te mai doara cam o saptamana, e ceva normal nu te speria. Gaura e posibil sa faca scoarta pana maine iar cand o sa incerci sa bagi cercelul parerea mea ca te v-a durea.

| mariandub a răspuns:

La mine nu a curs sange deloc