| Dafii a întrebat:

Am 14 ani si de curand m-am apucat de slabit happy. Eu nu am probleme cu kilogramele in plus, insa un kilogram - doua in minus nu strica >:". Vreau sa spun ca nu m-am infometat si chestii de genul.

Am tinut cont ca, eu fiind in crestere trebuies sa mananc sanatos si asa am facut happy. Dimineata ( fiind cea mai importanta masa ) mananc ori 4 felii de pate + un pahar de lapte/ceai ori margarina ori doua oua fierte cu putin salam si cativa catsraveti sau fulgi cu lapte happy.

La pranz, mananc mancare facuta in casa de mama.

Iar seara mananc cate o salata, intre cele 3 mese mai mananc si cirese/capsuni dar nu mereu.

Seara inainte de culcare, fac cate 100 de abdomene iar in fiecare zi maresc numarul de abdomene cu 100 si le fac corect. Pe langa astea, mai imi pun si muzica si mai fac putin gimnastica sau topai prin casa laughing.

Tin sa precizez ca beau si multa apa cam 1 L sau 1 L jumatate pe zi.

Eu consider ca nu este deloc greu sa tin regimul acesta si observ ca incep sa scap de burtica.

Insa, eu cateodata la scoala nu am de sandwich si imi cumpar o punga de crochete si mananc sad.

Ce ziceti? Am o alimentatie corecta? >:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Pentru un abdomen plat mizeaza pe fibre. Este bine sa consumi cereale, fructe si legume, orez brun, paine integrala, fasole, linte. Ca grasimi poti consuma ulei de masline, ulei de susan, migdale, avocado, nuci, arahide, fistic.
Ceaiuri indicate ar fi ceaiul verde, cel de papadie, de cretusca, de coacaze negre.
Ca sport ar fi benefic in sensul asta sa mergi cu bicicleta, sa inoti, sa alergi.
Cam asrea te-as sfatui eu. Sper ca iti vor fi de folos sfaturile mele.

2 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna,
Dupa parerea mea ai o alimentatie in stadiu mediu din punct de vedere al "corectitudinii" in sensul ca am vazut si mai rau dar, cu putin efort, se poate mai binewinking
Eu iti propun sa renunti la salam pentru ca nu este in regula. Ai idee ce contine? Unele sunt facute din carne de cal! Si nu e vorba numai despre asta, dar au o multime de chimicale, prostii, coloranti si minunatii de ale lor. Crede-ma, nu iti fac bine iar cei care lucreaza la astfel de fabrici se lasa dintr-o data de acest aliment, motive ascunse... dar le putem banui.
Pate-ul ar fi mult mai gustos facut in casa. Contine conservanti si nu e perfect natural.
Este foarte bine ca vrei sa faci sport, dar nu trebuie sa fortezi. Nu exagera cu abdomenele ca sa nu faci patratele, muschi precum baietii. De asemenea nu e nevoie sa te fortezi. Faci sport cat sa te simti tu bine.
Este de apreciat consumul de apa, salatele de la cina si absenta sedentarismului in viata ta. Mancarea gatita in casa este iarasi foarte buna, de aici ar fi bine doar sa excluzi carnurile grase. Nu o zic pentru ca poti pune kilograme in plus, ci pentru ca pot fi gretoase in cazul in care esti mai sensibila. Depinde de metabolismul fiecaruia. Apreciez sa vad persoane care au grija de sanatatea lor. Foarte bine faci, bravo. Asta e parerea mea cel putin, fiecare cum credewinking

| Dafii explică (pentru AnonimaOk):

Multumesc de sfat blushing. Cu abdomenele, cand ma fac ma simt relaxata, fac cat pot nu ma fortez thinking dar, in afara de ele cu alimentatia mea, sa presupunem ca scot salamul din alimentatie, in felul asta a sputea obtine un abdomen plat?

| AnonimaOk a răspuns (pentru Dafii):

Pentru un abdomen plat mizeaza pe fibre. Este bine sa consumi cereale, fructe si legume, orez brun, paine integrala, fasole, linte. Ca grasimi poti consuma ulei de masline, ulei de susan, migdale, avocado, nuci, arahide, fistic.
Ceaiuri indicate ar fi ceaiul verde, cel de papadie, de cretusca, de coacaze negre.
Ca sport ar fi benefic in sensul asta sa mergi cu bicicleta, sa inoti, sa alergi.
Cam asrea te-as sfatui eu. Sper ca iti vor fi de folos sfaturile mele.