| Chessy a întrebat:

Hei, TPU. Am balonare, cum scap de burta. Am 18 ani + vreau sa slabesc 5 kg. Înălțimea mea e 1, 58 și am 50 de kilograme. Ce sa evit, ce sa mananc. Mai mult vreau sa scap de burta, zici ca sunt gravida.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ai sindromul colonului iritabil.
In primul rand trebuie sa renunti la: paine si orice fainos ori cereala, sucuri de orice natura si dulce sub orice forma.
Apoi trebuie sa bei in fiecare dimineata si seara, cate 150-200ml de chefir (kefir) pe stomacul gol, si inainte de culcare.
Stomacul si intestinele tale sunt populate de bacterii sanatoase si nesanatoase, iar cele nesanatoase s-au inmultit foarte mult si atunci iti dau aceste gaze. Consumand chefir, care este unul din cele mai bune probiotice organice si naturale, faci ca populatia de bacterii bune si sanatoase sa creasca, atata vreme cat elimini fainoase, sucurile si dulciurile, care hranesc bacteriile rele.

| alin131 a răspuns:

Faci abdomene. Dar te uiti pe internet sa fie corecte facute, si in fiecare zi maresti numarul lor. Daca azi ai facut 20 maine faci 30 si dupa care maresti in fiecare zi cu inca 10.

Cand o sa ajungi sa faci 200-300 pe zi, o sa vezi ca o sa slabesti destul de repede la burta.

Dar nu cu graba, trebuie sa iti obisnuiesti corpul cu efortul putin cate putin.