| Andrei199114 a întrebat:

CE trebuie sa mananc sa slăbesc și sa scap de burta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Depinde de vointa ta de a slabi. Trebuie pe langa alimentatie sa faci sport. Depinde ce anume vrei, doar sa slabesti, sau sa pui si masa musculara. Pentru slabit ai nevoie de o alimentatie sanatoasa alaturi de un progam regulat de mancat, nu mananci cand te taie capul, fara grasimi, eviti fastfood-urile, carnea grasa, incearca sa mananci peste, legume, piept de pui la gratar, eviti sa mananci seara dupa ora 8, grija cu dulciurile, incearca sa mananci dulce doar in orele diminetii si moderat, nu faci exces de zaharuri, corpul cere dulce, dar ofera-i moderat. E mult de explicat, dar astea sunt cateva principii de baza, si baga sport, pentru slabit pui accent pe cardio, de 3 ori pe saptamana, asta poate insemna, o ora de fotbal, bicicleta, alergat, inot, etc.
Bafta

| RAY a răspuns:

Dieta atkins, cardio https://www.youtube.com/watch?v=I5COzZlxaI4
mult somn si bafta

| VelaJohnny a răspuns:

Fructe ca nu îngrășa, nu-s proteine, lăsa carnea și dulciurile a discreție, și 20 de minute de alergat pe zi, la bandă sau bicicletă, preferabil bandă ca să îti forțezi și abdomenul, și mâinile să le miști, și spatele să îlantrenezi e

| Holy2010 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Orice ingrasa in cantitati mari. In special fructele pentru ca sunt pana la urma carbohidrati(glucide). Vorbim aici de indice glicemic. Nu inteleg ce treaba ai tu cu proteinele care sunt chiar foarte indicate in curele de slabire. De fapt, cele mai rapide si eficiente diete se bazeaza doar pe proteina cu excluderea carbohidratilor. Nu sustin ca e cea mai sanatoasa solutie dar daca intelegi un gram de fiziologie umana realizezi de ce functioneaza cu adevarat. Documenteaza-te putin inainte de a da sfaturi.

| ioanadoriana2705 a răspuns (pentru Holy2010):

In plus, fructele mai contin si fructoza

| VelaJohnny a răspuns (pentru Holy2010):

Siiigur e recomandata saorma la slabire laughing

| Holy2010 a răspuns (pentru ioanadoriana2705):

Fructoza este o monozaharida (zaharidele=glucide=hidrati de carbon) Ce spuneam mai sus...

| Holy2010 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu ai priceput absolut nimic. Am spus PROTEINA nu o tona de paine cartofi prajiti adica carbohidrati si cateva fasii de carne acolo...

| VelaJohnny a răspuns:

Fructe ca nu îngrășa, nu-s proteine, lăsa carnea și dulciurile a discreție, și 20 de minute de alergat pe zi, la bandă sau bicicletă, preferabil bandă ca să îti forțezi și abdomenul, și mâinile să le miști, și spatele să îl antrenezi etc. Nu iti place calea sigură dar grea? Ia pastile, prafuri și ține regimuri tâmpite care se inoiesc tot anul ca o să o duci tare fain, și de la pastile numa reacții adverse ale organismului și probleme în timp, c

| VelaJohnny a răspuns:

Fructe ca nu îngrășa, nu-s proteine, lăsa carnea și dulciurile a discreție, și 20 de minute de alergat pe zi, la bandă sau bicicletă, preferabil bandă ca să îti forțezi și abdomenul, și mâinile să le miști, și spatele să îl antrenezi etc. Nu iti place calea sigură dar grea? Ia pastile, prafuri și ține regimuri tâmpite care se inoiesc tot anul ca o să o duci tare fain, și de la pastile numa reacții adverse ale organismului și probleme în timp, plus ca efectul e cât le consumi

| ishallhelpyou a răspuns:

Sa scapi de burta, ai putea sa incepi sa faci niste exercitii, cat despre slabit, incearca sa te abtii de la a manca dupa ora 18, fara sosuri, prea multa carne, prajeli, fast food gen big grin, oh, incearca sa mai limitezi si consumul de paine.

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic, el iti poate oferi un tratament / sfaturi si iti poate urmari starea de sanatate pe o perioada de timp si te poate sfatui mai bine ca noi.

| Andrei199114 explică (pentru ishallhelpyou):

Ce exerciții sa fac?

| ishallhelpyou a răspuns (pentru Andrei199114):

Abdomene, ca sa fie cat mai concentrat, dar eu iti recomand alergat, lucrezi tot corpul ^_^

| Cosmin86 a răspuns (pentru ishallhelpyou):

Serios? abdomene pentru a scapa de burta?

esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?