| facpipi a întrebat:

am 14 ani si 60 de kilograme si vreau sa slabesc. Vreau sa scap de burta si sa fac forta in brate, ce exerciti pot sa fac? Sau ce regim sa tin? Dau funda la ce ma ajuta cel mai mult.

Răspuns Câştigător
| Barbie69 a răspuns:

Poti alerga seara cate 30 min...NU te infometa ca nu are nici un rost si iti faci rau tie. daca vrei sa mancanci mai putin bea cate o cana de apa inainte de masa.asa te vei satura mai repede.dar ce-a mai sanatoasa cale este sportul.happy

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| tranquilaaa a răspuns:

Fa miscare zilnic si mergi cat mai des la sala de fitnes sau fa aerobic, dar nu tine diete pentru ca, iti distrugi stomacul. Cel mai indicat ar fi sa mananci fara grasimi in exces, sa respecti orele mesei si sa mananci cat mai mult fructe si legume. Succes!

| iamyours95 a răspuns:

Pentru a scapa de kilograme trebuie sa imbini activitatea fizica cu alimentatia sanatoasa, adica fara grasimi si zahar. Nu trebuie sa te infometezi, ci sa ai mese regulate si sa consumi cat mai multe legume. Consumul de ceai verde( cam 2 cani pe zi), impreuna cu dieta si sport, te poate ajuta sa arzi grasimi. Cat despre exercitii, nu stiu ce sa-ti recomand, insa daca alegi sa faci trebuie sa consumi multe lichide, de preferat apa.succes

| Cosmin86 a răspuns (pentru iamyours95):

Grasimile sunt importante pentru sanatate, daca stii sa le consumi

habar nu ai ce inseamna alimentatie sanatoasa, nu?

| iamyours95 a răspuns (pentru Cosmin86):

Grasimile vegetale sunt, intr-adevar, importante pentru sanatate, dar daca cineva vrea sa slabeasca nu trebuie sa consume grasimi, cel putin asa mi se pare mie logic. Nu vorbim despre alimente bune pentru sanatate, vorbim de alimente bune pentru slabit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru iamyours95):

Alta grasime sanatoasa ( care nu e vegetala ) : grasimea de peste ( somon spre ex. ), bogata in omega 3, 6, 9 si altele happy

Eu am slabit 18 kg mancand zilnic grasimi. Fara grasimi ( chiar si animale ) si carbohidrati nu poti sa te antrenezi tare.

Ideea e sa mentii numarul de calorii consumate mai mic decat nr de calorii arse si slabesti sanatos fara probleme si fara sa te abtii de la mancare.

NU e suficient sa slabesti, TREBUIE sa slabesti SANATOS.

| iamyours95 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca ai slabit tu nu inseamna ca va functiona la toti. N-a zis nimeni ca slabesti fara mancare, stiu diferenta dintre slabit si slabit sanatos. Eu am fost sfatuita de medic sa nu consum grasimi pentru a slabi, si eu la randul meu sfatuiesc pe altii

| Cosmin86 a răspuns (pentru iamyours95):

ORICINE arde mai multe calorii decat consuma va slabi.

doctorii dau sfaturi tampite de multe ori, doar ca sa obtii rezultate repede, fara sa le pese cat de sanatoase sunt

| Alynutza2000 a răspuns:

Eu zic ca incerci sa mananci cat mai putin! si sa te abti de la dulciuri, daca vrei sa slabesti si mai repede poti sa faci si niste miscare gen abdomene sau bicicleta! big grin