| Kitty3D a întrebat:

Am inceput sa iau anticonceptionale yasmine de 4 luni de zile. Le-am luat exact cum scria pe prospect 21 de zile dupa care 7 zile pauza. Luna aceasta as vrea sa imi intarzie putin menstruatia pe prospect scria sa nu fac acea pauza de 7 zile si sa iau in continuare pastilule.
Trebuie sa iau toate pastilutele din al doilea blister? As putea sa fac in asa fel incat sa imi intarzie o saptamana, iar dupa aceea sa fac aceea pauza de 7 zile?
Va rog sa imi raspundeti mai detaliat cu privire la ce se poate intampla daca fac aceasta intarziere de ciclu.
Funda pentru cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

Poti sa unesti fara probleme pana la 3 folii (dupa a 3a folie trebuie neaparat sa faci pauza). Nu e nici o problema, si eu am unit 2 folii si nu au fost efecte secundare. E posibil totusi pe la a 2a folie sa ai spotting (dar nu e neaparat, eu nu am avut)...dar daca se intampla sa stii ca e normal si sa nu te sperii...iar ciclul (cand vine, dupa a 2a folie) s-ar putea sa fie putin mai abundent decat de obicei (din cauza ca vine dupa 2 luni), dar nu e foarte abundent (eu nici nu am observat nici o schimbare).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te sfătuiesc să faci acest "artificiu" deoarece te poţi alege cu GRAVE dereglări hormonale/menstruale sad

Oricum, dacă începi următoarea folie/cutie fără să faci acea pauză de 7 zile, va TREBUI să iei TOATE cele 21 de tablete!
Sub nici o formă NU ai voie să întrerupi folia în curs!

Chiar şi aşa, este posibil să ai diverse SÂNGERĂRI sporadice/spotting/picuri sad

Toate cele bune.

| Lavii007 a răspuns:

Iei in continuare pastilele pana cand vrei sa iti vina menstruatia. Cu o zi inainte de acea data, faci pauza de 7 zile

| IceBil a răspuns:

Pai nu prea poti in varianta asta. Daca o sa iei in continuare, nu-ti mai vine deloc luna asta. Insa NU poti face pauza dupa 7 zile, TREBUIE sa iei in toata folia, pana la a 28-a zi.
Nu se recomanda insa astfel de practici, corpul are nevoie de acea pauza de 7 zile.
Eventual, pe perioade mai lungi, ai putea incerca sa iti decalezi cu cate 1 - maxim 2 zile (adica iei cu intarziere de o zi pilula si peste juma' de an ai o intarziere de o saptamana). Asta poti face cand ti-ai planificat un eveniment important (nunta, vacanta etc.).

Ai mare grija cu anticonceptionalele, nu-s jucarii!