| Adreiutzaa a întrebat:

Am inteles ca atunci cand ramai insarcinata iti vine ciclul si peste sarcina thinking Stiti cumva cate luni mai vine? Sau cum vine. thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Andreea, dragă!

La cei 17 anişori ar trebui să fi mai matură şi mai "responsabilă" ( vizavi de sănătatea ta )!
Şi ţi-o spun ( în primul rând ) în calitate de părinte, deoarece şi eu am un băiat de vârsta ta.

Aşa cum am precizat şi în răspunsul pe care ţi l-am dat în 1 aprilie 2013 :
"NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut prima menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni ( dar, PREFERABIL pe ultimele 12 luni ), dacă au mai fost întârzieri, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ai făcut vreun test de sarcină, etc."

Am stat IAR să citesc toate întrebările tale ( care şi aşa, au PUŢINE detalii ) în încercarea de a te AJUTA, dar trebuie să mă şi ASCULŢI!

Ai 16-17 anişori şi ai făcut sex NEPROTEJAT în 26 ianuarie 2013.
Ai GREŞIT în privinţa sexului neprotejat, OK, se mai întâmplă...
Dar, înainte de a face sex TREBUIA să te informezi ( aveţi acum la dispoziţie numeroase surse )!
Apoi, de 3-4 luni NU faci altceva decât să pui diverse întrebări şi să stai într-un STRES continuu.

Ar fi TREBUIT să faci 2 teste de sarcină "corecte", aşa cum am EXPLICAT în numeroase răspunsuri ( date ţie sau altor fete, răspunsuri pe care le găseai la profilul meu ) : primul test îl puteai face chiar din 18 februarie, iar următorul la 3 zile după primul test!

Degeaba vi şi ne întrebi pe noi dacă ai rămas însărcinată - NU avem cum să-ţi facem noi acele 2 teste de sarcină!

Tu singură trebuie să le faci şi dacă ambele ies NEGATIVE ( cum cred eu că vor ieşi ) atunci ai SCĂPAT de acest stres.

Apoi, din alte precizări "răzleţe" ( ale tale ) am observat că în martie NU ţi-a venit menstruaţia DELOC şi că au mai fost ( şi în trecut ) luni în care menstra NU a venit deloc!

Aşa cum ţi-am scris şi în răspunsul din 1 aprilie 2013 :
"Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia."

Având în vedere lipsa menstrei în unele din lunile anterioare, precum şi întârzierile de 1-2 săptămâni ( sau chiar mai mult ), aş spune ( cu o siguranţă de 80-90 % ) că ai un chist ovarian ( sau ovar polichistic )...

De aceea îţi RECOMANDAM să mergi la ginecolog + endocrinolog!

Mai mult de atât NU pot face "online" - NU am cum "să te iau de mânuţă" şi să te duc eu la ginecolog/endocrinolog!

Dacă vrei să mă asculţi, atunci fă 2 teste de sarcină CORECTE ( vezi răspunsurile mele anterioare ), apoi mergi la ginecolog + endocrinolog ( cât mai URGENT )!

O zi frumoasă şi multă sănătate.

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Rareori ciclul vine peste sarcina si iti dai seama daca ceva este in neregula dupa cantitate si culoare

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici" atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge atunci NU cred să fi însărcinată.

Toate cele bune.

| Adreiutzaa explică (pentru bursuc001):

Primele 3 luni mi-a venit normal adica ma tinea si 3-4 zile dar acum ultima luna m-a tinut doar 2 zile.straight face Ce se intampla? straight face

| Adreiutzaa explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult! Am facut un test de sarcina si a iesit negativ! Sunt cea mai fericita! Altadata o sa fiu mai atenta! :*

| bursuc001 a răspuns (pentru Adreiutzaa):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru Adreiutzaa):

Andreea, dragă!

La cei 17 anişori ar trebui să fi mai matură şi mai "responsabilă" ( vizavi de sănătatea ta )!
Şi ţi-o spun ( în primul rând ) în calitate de părinte, deoarece şi eu am un băiat de vârsta ta.

Aşa cum am precizat şi în răspunsul pe care ţi l-am dat în 1 aprilie 2013 :
"NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut prima menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni ( dar, PREFERABIL pe ultimele 12 luni ), dacă au mai fost întârzieri, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ai făcut vreun test de sarcină, etc."

Am stat IAR să citesc toate întrebările tale ( care şi aşa, au PUŢINE detalii ) în încercarea de a te AJUTA, dar trebuie să mă şi ASCULŢI!

Ai 16-17 anişori şi ai făcut sex NEPROTEJAT în 26 ianuarie 2013.
Ai GREŞIT în privinţa sexului neprotejat, OK, se mai întâmplă...
Dar, înainte de a face sex TREBUIA să te informezi ( aveţi acum la dispoziţie numeroase surse )!
Apoi, de 3-4 luni NU faci altceva decât să pui diverse întrebări şi să stai într-un STRES continuu.

Ar fi TREBUIT să faci 2 teste de sarcină "corecte", aşa cum am EXPLICAT în numeroase răspunsuri ( date ţie sau altor fete, răspunsuri pe care le găseai la profilul meu ) : primul test îl puteai face chiar din 18 februarie, iar următorul la 3 zile după primul test!

Degeaba vi şi ne întrebi pe noi dacă ai rămas însărcinată - NU avem cum să-ţi facem noi acele 2 teste de sarcină!

Tu singură trebuie să le faci şi dacă ambele ies NEGATIVE ( cum cred eu că vor ieşi ) atunci ai SCĂPAT de acest stres.

Apoi, din alte precizări "răzleţe" ( ale tale ) am observat că în martie NU ţi-a venit menstruaţia DELOC şi că au mai fost ( şi în trecut ) luni în care menstra NU a venit deloc!

Aşa cum ţi-am scris şi în răspunsul din 1 aprilie 2013 :
"Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia."

Având în vedere lipsa menstrei în unele din lunile anterioare, precum şi întârzierile de 1-2 săptămâni ( sau chiar mai mult ), aş spune ( cu o siguranţă de 80-90 % ) că ai un chist ovarian ( sau ovar polichistic )...

De aceea îţi RECOMANDAM să mergi la ginecolog + endocrinolog!

Mai mult de atât NU pot face "online" - NU am cum "să te iau de mânuţă" şi să te duc eu la ginecolog/endocrinolog!

Dacă vrei să mă asculţi, atunci fă 2 teste de sarcină CORECTE ( vezi răspunsurile mele anterioare ), apoi mergi la ginecolog + endocrinolog ( cât mai URGENT )!

O zi frumoasă şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Du-te la un ginecolog.
Te pup!