| G7yama a întrebat:

Am o problema.
Am 17 ani, 1 70 si 80 kg.
Muncesc de dimineață până seara (transpir mult. Merg incontinuu înainte si inapoi _ lucrez ca ospătar) si nu mănânc mult si totusi nu slăbesc. Ce imi recomandați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Nu conteaza cat mananci, ci ce mananci.
Nu manca dupa ora 6(maxim 8).
Bea apa de cate ori poti(chiar daca e greu, dar nu sa te fortezi.Cand iti amintesti, atunci bei.)
Cel mai bine e dimineata 2 pahare. Poti bea apa cu lamaie( e buna si ea. Unora nu le place ca e acra... )
Nu uita ca apa nu o dai pe gat, ci o bei mai incet.
Mananca grasimi naturale, dar nu de la carne(si carnea e buna, dar mai putin).
Nu elimina carbohidratii, cum spun unele diete.
Incearca sa alternezi.Intr-o saptamana mananci cel mai mult carbohidrati, iar in urmatoarele incepi sa scazi pana ajungi la vreo 2 felii de paine pe zi.(are legatura cu grasimea.Corpul considera si carbohidratii ca fiind o sursa de enrgie. Daca ai o perioada de"soc" si apoi scazi cantitatea de sursa a energiei, corpul va incepe sa arda mai repede.--Am testat-o si merge destul de bine)
Incearca dimineata, inainte de serviciu si de altele, sa iesi la alergat.(daca ti-e rusine sau ceva, poti sa iesi cam pe la 6, cand nu e lume prea multa)
Seara iesi la plimbare, dar nu in pas lent, ci rapid.
Fa cardio.
Nu uita de apa.
Fara bauturi carbogazoase, apa minerala.
Nu mai mesteca guma.(La nevoie poti mesteca frunze de menta)
Nu conteaza ce bautura e, chiar daca scrie sugar free, nu o bea.E o porcarie, sigur.
Elimina orice tip de dulce.
Manaca fructe, mai ales inaintea meselor.
Incearca sa mananci si alune(neprajite, nesarate), migdale, nuca si seminte(tot "crude")
Nu te da batut.Chiar daca pare ca nu functioneaza.
Tine masuratori.Pe telefon sau pe un caiet scrie incepand cu o data stabilita(cat mai apropiata) ce greutate ai, circumferinta abdomenului, etcAdica masuratori ale partilor mai problematice ale corpului).
O data cam la 3 zile(sau o saptamana) te masori din nou, si vezi diferentele.
Daca dupa vreo 4 masuratori(adica cam intre 2 si 4 saptamani) nu observi deloc diferente(cat de mici) atunci incerci sa schimbi ceva.
E bine sa consulti un nutritionist.Ce am scris eu sunt lucruri pe care le fac eu, si care au un efect destul de bun.

| G7yama explică (pentru RKBlue):

Sunt fată. Si, multumesc frumos!?

| RKBlue a răspuns (pentru G7yama):

Cu placere! Si succes!

6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Ce inseamna nu mananci mult?
Cam ce meniu ai intr-o zi?
Iei gustarele consistente?
50 g alune pe care le mananci in 2minute au calorii cat 250g piept de puiwinking

| G7yama explică (pentru alina2k18):

Mănânc la muncă. Mănânc așa cat apuc ce apuc si apoi mai mănânc seara

| ywar a răspuns:

Mananci dezordonat, program nutritional haotic. Multi fac asta si se dau cu capul de pereti: afcetiuni hepatice, de inima etc. Esti tanar. E pacat. Ai cateva kg in plus si le poti suprima istet. Pot exista deseori repercusiuni mergand in primul rand la organe vitale cum ar fi inima care poate fi "asaltata" de grasime. Total neacceptabil.

| WhiteLife a răspuns:

Daca termini facultatea (toti anii de studiu), primesti diploma, dar nu are nicio valoare (nu poti profesa in domeniu). Daca dai licenta si o iei, primesti diploma de licenta (cea care are valoare). Ca sa intelegi mai bine, un exemplu asemanator ar fi elevii de clasa a 12-a, ei pot alge daca se inscriu sa dea BAC-ul sau daca nu il dau. Daca nu il dau au diploma de 12 clase, daca il dau au diploma de BAC.