| AjutaPeTPU a întrebat:

Hei TPU, am o problema... De ceva timp, in fiecare dimineata ma trezesc cu un gust ciudat in gura si nevoie de a bea lichid. Pe langa gustul ciudat mai am si un miros neplacut in gura. De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aveam14ani a răspuns:

Hei.
Problema asta e foarte jenanta si deranjanta si eu am asa ceva. Am cautat pe google si am aflat ca Problama asta se numeste Halena, cand am fost la dentist acelasi lucru mi-a spus. Nu este o boala. sunt bacteriile din gura (nu bacterii rele ) care datorita faptului ca in timpul somnului nu mancam nu vorbim si glandele salivare secreta saliva in cantitati mai mici, aceste bacterii se dezvolta mai repede. Eu ma spal pe dinti inainte de culcare dar nu ajuta cu nimic. daca ai observat este de ajuns sa bei un pahar de apa pentru a rezolva problema.
Daca nu este halena poate fi o problema cu stomacul ( eu cand eram mica si acum am probleme cu stomacul din cauza dulciurilor).Sau poate fi deshitratare (eu nu beau multa apa. imi ajunge un pahar pe zi)
Nici eu nu am aflat ce este mai axact. te poti documenta pe google daca esti nesigur, sau te poti duce la doctor/stomatolog.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probabil ai probleme cu gingia (inflamatie sau ti se retrage) cand se retrage cauza se numeste periodonta si cad dintii daca nu tratezi boala la timp. Alta cauza poate fi din cauza refluxului gastrointestinal care urca pe trahee pana la gura

| matrix100 a răspuns:

Daca problema asta nu se amelioreaza in cateva zile, mergi la doctorul de familie si spune-i despre ce e vorba

| stezie a răspuns:

Posibil sa ai o problema legata de sistemul digestiv, sau sa fii putin deshidratat.Consuma mai multe lichide, dar mai bine ar fi sa mergi la un consult mrdical.