| eutunoilafilm a întrebat:

Am o problema destul de grava.De ieri dimineata am abces dentar si-mi creste falca incontinuu.Mi s-a recomandat un antibiotic pe care sa-l i-au la 12 ore(am luat ieri si azi) dar falca nu da inapoi.Am vorbit cu un medic stomatolog si mi-a spus ca nu prea are ce-mi face si sa continui cu antibioticul ca falca va ceda si durerea va trece,debea dupa aceea sa vin la ea. Dupa cum am zis mai sus, nu cedeaza.Am falca cat casa si nu stiu ce sa mai fac,oare va creste in continuare, oare va ceda? Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un DRENAJ ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In primul rand, nu intrerupe tratamentul cu antibiotic!--- odata inceput se face minim 5 zile.
Daca tot creste si nu se rupe singur ai nevoie de o interventie de urgenta --- vezi in link:http://www.medici-stomatologi.ro/......ces-dentar

| ogeorgem a răspuns:

Stai linistit/a nu te mai panica. Intr'un final o sa cedeze si nu o sa mai ai nimic. Poate ca nu trece acum dar sigur o sa treaca. Pe mine m'a tinut odata 2 saptamani si eram la fel cu falca cat casa

| katherine1336 a răspuns:

O sa iti treaca! Antibioticul nu isi face imediat efectul, dar totusi daca te tine 2 saptamani, si nu ti se dezumfla du-te la stomatolog.