| bellaisabella a întrebat:

Am o problema destul de grava... pur si simplu nu mai pot, acum cativa ani am fost operata la degetul mare de la picior din cauza unei unghii incarnate, problema este ca situatia sa repetat, adica am ajuns din nou pe masa de operatie, pentru ca unghia nu crestea bine, tin sa mentionez ca medicul era acelasi, am fost sfatuita sa port pantofi comozi, rotunzi in fata, la fel am si facut, dar problema a aparut din nou, sunt satula de durerile postoperatori pana peste cap, ce sa mai spun de scosul firelor. Pur si simplu simt ca inebunesc...am incercat sa rezolv singura problema dar pe mine deja ma depaseste, degetul s-a umflat, puroiaza deja, nu mai stiu ce sa fac, problema este ca unghia inca este destul de mica iar durerile ajung sa fie din ce in ce mai tari. Daca ati patit ceva asemanator sau la fel, sau stiti cum se poate rezolva aceasta problema, va rog sa ma ajutati.si ca sa fie o intrebare Exista leac pentru problema aceasta? Dau funditahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Daca s-a format puroi trebuie sa faceti un tratament antibiotic. Ar trebui sa mai consultati si un alt medic.
http://www.mymed.ro/unghia-incarnat.html

evenso
| evenso a răspuns:

M-as duce la un alt chirurg.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru evenso):

Nu chirurgul este de vina, sunt aproape sigura.

| alecx4music a răspuns:

Da eu nu te crut ca esti prea prost.

| Shottas a răspuns (pentru alecx4music):

EPIC! ...numa idioti pe TPU asta...

| alecx4music a răspuns:

M-as ruga ba, da nu stiu cui ma rog ca nu ai nici poza...

| Roxin a răspuns:

O operatie serioasa ar fi solutia finala. Dar incearca sa o faci in afara...Aici nu o sa te faci bine niciodata.Ca tratament de moment incearca antiinflamatoare si antibiotice.Astfel stopezi infectia pentru un timp.Totusi recomand sa mergi in afara pentru ca o astfel de infectie iti poate fi fatala la un moment dat. O seara linistita

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Si eu am aceasta problema, dar nu m-am operat deaorece am mai multe cunostinte care au patit la fel dupa operatie thinking
nu exista un remediu.
eu am incercat mai multe ( am avut la ambele degete simultan, de mai multe ori de-a lugul timpului)
inccearca si vezi care iti da rezultate :
-coace o ceapa, infasoara-ti foita coapta cu o bugata de pansament de deget.stai cu ea 6-7-8 ore, spala-te, da cu spirt, apoi reia.
-amoxacilina de 3 ori pe zi (e antibiotic) si spala degetul respectiv de 2ori pe zi cu apa fierbinte si sapun si pune o bucatica de vata pe locul cu pricina dupa care panseaza-l cu putin tifon
-cu ajutorul unei forfecute dezinfectate, pui vata (pe varf)imbibata in rivanol sau apa oxigenata si incerci sa " bagi"vf forfecutei cat mai aproape de clt, rpeta asta in fiecare seara pana se dezumfla.
-aplica comprese calde
-se inmoaie piciorul in apa calda de patru ori pe zi. Nu trebuie sa se adauge sapuni, saruri sau agenti bacterieni in apa
-pentru calmarea durerilor iti recomand acetaminofen sau ibuprofen

| my23ro a răspuns:

Si prietenul meu a fost "operat" tot pentru asa ceva. Aceiasi chestie ca si la tine, dureri dupa scoaterea unghiei si asa mai departe si totusi ea inca creste incarnata.
Nu am auzit de la nici o cunostinta care a trecut prin asa ceva, sa fi scapat definitiv de probleme dupa operatie.
Ce iti pot spune este ca mai nou in spitalele din Timisoara se procedeaza in felul urmator:unghia naturala se inlocuieste cu una falsa( nu te gandi la unghii false de salon), unghie care ajuta unghia naturala sa creasca drept si sa nu se mai incarneze.
Intereseaza-te si tu de aceasta metoda la medicul la care mergi. Nu are cum sa nu stie de ea...
Multa bafta, stiu ca e dureros si imi pare rau.