| diaadb a întrebat:

Hei TPU, am si eu o intrebare. m-am documentat despre bipolaritate si ce inseamna sa fii bipolar, si nu stiu sigur daca sunt sau nu.
Mai mereu sunt fericita apoi cad intr-o stare de depresie, ma simt vinovata, trista. asa dintr-o data, adica cand ma gandesc la anumite lucruri; si e ciudat adica sunt fericita dupa suparata si invers thinking. nu stiu imi puteti spune cate ceva despre persoanele bipolare? si daca as putea fii? multumesc mult, funda.:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De ce nu consulți un psiholog, te va ajuta să te cunoști!
Pa, pa.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Psihologul nu este medic si nu este in masura sa diagnosticheze o tulburare bipolara. Daca intr-adevar sufera de asa ceva (putin probabil) psihologul nu va face decat sa-i ia banii si sa o trimita mai departe la medic.

| Psh a răspuns:

Toti oamenii au momente in care sunt fericiti, iar deodata se simt tristi, iar fenomenul acesta apare atunci cand ai foarte multe ganduri, cand gandesti departe, la lucrurile care probabil te-au facut sa suferi.Bipolaritatea este o boala psihica, ceea ce mi-ai descris mai sus nu pare a fi foarte grav. De multe ori aceasta poate duce la tentative de sinucidere si alte evenimente neplacute. Intotdeauna cand suntem fericiti, scapa cate un gand care face sa-ti dispara zambetul de pe buze, sau invers. Trebuie sa ai control asupra gandurilor, pentru ca ele te pun de obicei in situatia de a-ti schimba brusc starile.

| Nyc18 a răspuns:

Buna, cam in aceeasi situatie din pacate sunt si eu.in urma cu 2 ani era sa fac o prostie. era cat pe ce sa renunt la viata... dar intr o fractiune de moment am realizat ca gresesc daca fac asta si am renuntat, parandu-mi rau de ce era sa fac si imediat a doua zi am inceput sa am niste stari urate in sensul ca "Doamne ce era sa fac. Daca faceam asta acum ce faceau parintii mei?" Intelegi? Am inceput sa am mustrari de constiinta din cauza a ce prostie era eu sa fac.De la un timp din cauza mustrarilor am inceput sa intru intr-o stare din ce in ce mai nasoala, aveam stari de anxietate, aveam ganduri de sinucidere si o "raceala" in suflet. De atunci si pana acum incerc sa fac tot posibilul sa caut sa fiu fericit, sa gandesc pozitiv dar tot nu reusesc.Aceleasi stari psihice si sufletesti le am si in prezent, dar incerc sa ma calmez vorbind cu prietenii, ascult muzica, incerc sa fac tot ce pot numai sa scap de acele ganduri ce-mi bantuie sufletul si mintea adica incerc sa gandesc pozitiv si sa mi gasesc o ocupatie, sa nu stau intr-un loc si sa intru in melancolie.De psiholog sau psihiatru nici nu vreau sa aud, pur si simplu nu vreau sa merg la un specialist de frica sa nu mi puna vreun diagnostic de "nebun" pentru ca nu as putea trai cu gandul ca am probleme psihice intelegi? incerc sa mi ocup timpul mereu si astfel (sper eu) ca ma voi "vindeca" singur, fara psiholog sau tratament. Imi cer scuze daca te-am plictisit cu problemele mele si te-am facut sa-ti pierzi din timpul tau ca sa citesti tot ce am scris.
Am un sfat pentru tine care daca ma asculti o sa poti sa iti dai seama exact ce problema ai. Este un site online (e gratis nu iti trebuie niciun cont) care il gasesti dand o cautare pe google. Site-ul se numeste "la-psiholog.ro" unde i se pun niste intrebari si in functie de raspunsurile pe care tu le dai ti se pune un diagnostic si vei vedea ce problema ai dupa ce vei termina testul respectiv. Eu l-am gasit din intamplare cautand pe google si chiar m a ajutat sa mi dau singur seama ce problema am. Incearca si tu si sa vezi exact daca ai depresie sau tulbrare bipolara.dar cea din urma nu cred ca se afla in simptmele care le ai descris tu, mai degraba simptomele tale inclina spre o depresie-usoara oricum eu sper sa treci peste asta si sa incerci sa gandesti pozitiv doar asa pot sa ti treaca acele stari gandind pozitiv si sa ti ocupi timpul cu ceva orice iti place tie sa faci cel mai mult aa si inca ceva. odihna, sa nu o neglijezi ca si aia iti face rau. O seara frumoasahappy