| MikkaElla454 a întrebat:

Sunt sanse sa ramai gravida chiar daca ai folosit prezervativ? Si inca o intrebare: Cum este prima data?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se stie ca nu exista nici o metoda de protectie 100% sigura. dar un prezervativ de buna calitate, folosit corect si verificat la sfarsit sa nu fie rupt ofera o protectie excelenta: 99, 5% (mai buna nu se poate).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă prezervativul este folosit CORECT, atunci NU există risc de sarcină!

Ai să vezi cum este prima dată când îţi vei începe viaţa sexuală.
Oricum, diferă de la persoană la persoană...

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sanse sub 1%; oricum trebuie un prezervativ de calitate; si verificat dupa contact.

| Felys a răspuns:

Daca nu se rupe, nu ai cum sa ramai gravida

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nici o metodă nu oferă protecţie 100%!
Se poate rămâne, dacă prezervativul nu e manevrat cum trebuie.
Te pup!

| Etiene a răspuns:

Cu o enorma placere daca baiatul are experienta si o mare durere daca,, armasarul,, face o intromisiune brusca, fortata fara un preludiu care sa te faca sa ceri singura sa te penetreze. Ia-o incet cu sexul, mai ales daca esti minora

| ღNuTzAღ a răspuns:

Prima data daca o faci cu o persoana de incredere si care merita cred ca va fi minunat!

| Spex188 a răspuns:

Daca l-a folosit nu sunt sanse dar ai putea sa iti faci un control si nu inteleg la ce te referi prin Cum este prima data ce?

| MikkaElla454 explică (pentru Spex188):

Ce senzatie ai prima data cand o faci?