| WildS0ul a întrebat:

Am varicela de 2 zile si nu mai suport manacrimile! x( am bube ABSOLUT peste tot (inclusiv in gura, cap, in jurul ochilor de parca am primit un pumn..si in zonele intime). Folosesc mixtura mentolata dar nu imi face nimic... M-ar interesa cam cat or sa ma mai manance in halul asta (sunt deja mari si pline de lichid), pentru ca as vrea si eu macar sa mai pot sa dorm rolling on the floor si daca exista alt remediu impotriva mancarimii. Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

O saptamana au stat la mine happy si dai cu nebuneala de aia mentolata pe bubite si ai grija sa nu le rupi ca o sa iti ramana niste frumuseti de semne.
si vezi ca mai e o chestie care se cheama "pasta de apa" eu solutie alba ca varul. si aia e de pus tot peste bubite doar alea care simti ca te mananca.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mâncărimile respective pot dura cam o săptămână...

NU te scarpini, chiar dacă te mănâncă acele bubiţe, poţi folosi o mixtură mentolată cumpărată de la farmacie ( cu care te ungi uşor pe bubiţele respective ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Foloseşte mixtura mentolată ajută mult.
Ar fi bine să nu scarpini, îţi vor rămâne semne.
Va trece de la sine.
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Cam o saptamana pana nu sparg nu trece mancarimea.

| Music4life a răspuns:

Di pacate trebuie sa le mai suporti cam 1 saptamana, apoi te vor lasa macarimile. Nu prea ai cu ce altceva sa dai decat mixtura, incearca sa nu te scarpini sa le rupi pentru. ca iti vor ramane semne.
Multa sanatate-ti doresc

| nicoalusoby a răspuns:

Dureaza 2saptamani de obicei alt remediu nu stiu este bine sa nu te scarpini foarte rau altfel o sa iti ramana semne

| Marzipany a răspuns:

Varicela dureaza cam cinci zile in general.Nu de scarpina, ca iti raman semne! Nu face baie, ca se intind bubele. Spala-te cu ceai de musetel, prin tamponare cu vata.Eu foloseam o alifie mentolata de la farmacie si functiona...

| WildS0ul explică:

Si daca am facut deja dus are ceva acum? medicul de familie mi-a spus sa ma spal cat mai des, dar mie nu mi se pare normal..si mai mult, daca pun dusul pe mine ma ia mai rau manacarimea.

| Raniia a răspuns (pentru WildS0ul):

Linistita poti face dus, dar tamponezi bland piele cu un prosop moale.Pentru a calma mancarime ia claritine 1 tb /zi sau sirop 2 lingurite.Mare atentie la scarpinat-lasa cicatrici!
Cand toate bubitele au cruste, se va termina, si cam 5 zile tot apar vezicule noi si au nevoie de 2-3 zile sa treaca prin toate fazele.Iti doresc o seara linistita si multa multa rabdare!

| Anonim9111 a răspuns:

Nu ai ce face trebuie sa astepti mancarimea asta tine cam 2-3 zile dupa gata nu mai ai treaba foloseste pudra mentolata si invelestete cu prosoape eu asa am facut si scapam de mancarimi big grin

| AlleAll a răspuns:

Mancarimile dureaza cam 1 saptamana, poate chiar 2, dar in ultimele cateva zile aproaoe ca nici nu simti ca le ai... O sa iti treaca repedewinking