| eMiiau a întrebat:

As vrea sa slabesc si eu putin... Am 17 ani, 1, 56 inaltime si 52 de kg si vreau sa ajung la 42 deci cam 10 kg intr-o luna. Ce ar trebui sa mananc si ce nu, ce tipuri de exercitii ar trebui sa fac pentru a avea niste picioare mai subtiri si mai frumoase si cum as putea scapa rapid de burta?(nu e prea mare, dar tot e ceva, ceva). Ajuta daca alerg in fiecare dimineata cam o ora? Daca da, cat de mult? Dau fundita! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tonic11 a răspuns:

E in regula sa alergi 1 ora.Incearca sa te imbraci cat mai gros pentru a transpira(cu cat transpiri mai mult, cu atat mai bine). Daca vrei sa iti tonifiezi picioarele, in afara de alergat, fa si niste genoflexiuni/mergi mult cu bicicleta.
Adauga si o dieta.Cea mai eficienta dieta este hipocalorica, adica sa-ti calculezi cate calorii mananci pe zi.

SUPER IMPORTANT:
-Nu mai mult de 1000 de calorii pe zi.
-Cand iti prajesti carnea, incearca sa pui cat mai putin ulei. Evita bacon-ul,pieptul de porc(tot ce are grasime).Cea mai buna carne pentru slabit este pieptul de pui,pulpa de pui(FARA PIELE) si carnea de vita tocata.
-EVITA SERIOS chestiile care sunt prajite in mult ulei (snitelele,cartofii prajiti,pieptul de porc,etc.) si patiseria(placinte dobrogene, saleuri, suberek, covrigi, etc.)
-Trebuie sa bei 2L de apa/zi
- Nu trebuie sa mai mananci ABSOLUT NIMIC mai tarziu de 6:30(si un mar daca mananci dupa 6:30 s-ar putea sa te dezamageasca dimineata pe cantar)
-Daca ti se face foame, bea 1-2 cani de apa. Apa iti elimina instant starea de foame!
-Nu incerca sa atingi pragul de 1000 de calorii, incearca sa mananci de 650-700 de calorii pe zi(asa vei slabi mai repede).
-La un moment dat, dupa ce vei slabi vreo 6-7 kg, corpul va incerca sa mentina grasimea, astfel vei slabi din ce in ce mai putin. Sa nu te simti descurajat/descurajata. Solutia ca sa slabesti in continuare si fara dezamagiri este ca dupa ce ai intrat in perioada in care corpul va incepe sa retina grasimea, trebuie sa te mentii 1-2 saptamani in acele kilograme, iar abia apoi vei reincepe sa slabesti repede. Multa bafta happy

1 răspuns:
| Panteraa a răspuns:

Cred ca 10 kg intr-o luna e prea mult. Asa ar trebui sa tii o dieta. Si eu m-am chinuit foarte mult sa dau macar 2 kg jos si nu am reusit pana cand nu mi-a mai pasat. Stiu, e ciudat, dar am reusit sa pierd 5 kg intr-o luna fara sa ma chinui. Am inceput sa nu mai mananc nimic dupa ora 6 seara. Peste zi am mancat cam de 2 ori cand simteam nevoia de foame. Am mancat de toate, nu m-am abtinut de la nimic, dar cu limita. Seara am iesit cu prietena mea si ne plimbam foarte mult. Atat sport. Fara alergat sau alte exercitii. Dar daca vrei sa faci sport alergatul e cea mai buna solutie, te ajuta mult. Chiar daca nu am slabit foarte mult, se vede schimbarea. Mi-au zis multe persoane si nu am facut nimic deosebit. Bineiteles ca nu esti obligata sa faci ca mine, ca nici organismul nu e la fel, dar ai putea incerca ceva din ce am spus eu sa vezi daca ai rezultate. Succes! P.S. si eu tot 17 ani am.