| Roxutza52 a întrebat:

Astazi mi-a intrat o aschie sub o parte din unghie (am reusit sa o scot) si ma doare foarte tare. In special cand apas pe unghie.Ce as putea sa fac in privinta asta pentru ca vin sarbatorile de iarna si nu vreau sa mai am si chestia asta pe cap? FUNDA! :'(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci... ceva asemanator am patit si eu.
Era vara, alergam prin padure si m-am dus in plin cu piciorul intr-un ciot, acolo unde unghia cea mare de la picior a primit si ditai aschia care s-a strecurat mult sub unghie. Bineinteles, am scos aschia (nici nu se poate numi aschie la cat de mare era), am dat cu apa oxigenata(bun este si spirtul, nu are importanta, dezinfectant iti trebuie), am asteptat sa se opreasca sangerarea si am dat cu betadina.
In 3 zile am fost gata, m-am vindecat complet. A doua zi nu mai simteam nici o durere.
Chestia e ca rana sa fie mereu data cu betadina. Sper ca te-am ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezinfecteaza zona afectata, cu apa oxigenata si aplica un unguent -Cutaden.