| Northern a întrebat:

Hei, TPU. De aproape o luna sau doua, nu mai stiu exact, simt o data la vreo 3 saptamani, dureri in piept si atunci cand respir. De foarte multe ori fac si febra, si desi pare ca e bronsita, nu e. Nu am tuse, si nici nu pot sa spun ca ma simt foarte rau ( asa cum m-as simti daca as avea bronsita, de exemplu) dar simt o presiune in piept care ma deranjeaza, si tot atunci, fac si febra.
Cum am scris si mai sus, aceste dureri sunt periodice, de ieri m-a apucat din nou, iar ultima oara le-am avut inainte cu o saptamana sau doua sa termin scoala.
Nu stiu daca are legatura sau nu (probabil ca da), dar tot in perioada in care ma doare in piept, o data la cateva minute, uneori si ore, simt niste intepaturi care parca vin de la piept pana la nivelul capului.
Acum, faza e ca durerea de la nivelul pieptului se accentueaza atunci cand respir adanc ( ca si atunci cand ai avea bronsita, alte raceli sau probleme respiratorii).
Sunt fata, implinesc 17 ani in septembrie, nu am nicio alta problema de sanatate si nu am probleme nici cu greutatea sau faze de genul.
Vreau sa imi spuneti, daca stiti, ce as putea avea, cum as putea trata ce am si ce ar trebui sa fac.
Astept raspunsuri cat se poate de serioase. Nu vreau sa imi ziceti doar : "Du-te la doctor cat mai rapid!", pentru ca oricum probabil ca o sa merg pana la urma si la doctor. Am nevoie de sfaturi sau informatii despre ce ar putea fi.

Multumesc ca ati citit tot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| trisha88 a răspuns:

Eu pot sa-ti spun doar o parere dar nu as vrea sa te sperii. Banuiesc ca te hotarasti greu sa mergi la medic mai ales ca e ceva periodic, nu ai din cate inteleg acele simptome tot timpul.Eu nu sunt medic dar din cate am mai citit si auzit acele intepaturi si dureri la nivelul pieptului ar putea sa fie de la inima.Stiu ca esti la o varsta la care ai parte de mult stres avand mult de invatat. Sper ca te odihnesti suficient. Inteleg ca esti oarecum ingrijorata asa ca nu are rost sa-ti spun ca totusi trebuie sa mergi la medic ca vad ca stii tu foarte bine. Iti doresc sincer sa te faci bine.

| Northern explică (pentru trisha88):

Nu am zis ca nu vreau sa merg la medic, am zis doar sa nu mi se zica asta pentru ca aveam oricum de gand sa merg, asta era ideea.

Pana la urma am fost la medic. Nu am probleme cu inima, din fericire. Am lipsa de calciu.

Multumesc mult pentru raspuns! :*

| trisha88 a răspuns:

Ma bucur ca nu ai probleme cu inima, probleme cu calciul am si eu, asta se rezolva usor. Acum imi pare rau ca mi-am dat cu parerea, dar m-a speriat faptul ca aveai dureri in piept.Iti multumesc ca mi-ai raspuns asa macar stiu si eu ce probleme ai. Multa sanatate iti doresc.