| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp ma simt foarte rau. Nu tot timpul. Nu stiu daca poate sa fie de la depresie. In trecut am avut probleme grave cu depresia.
Am 26 ani. Sunt ok. Cand dintr-o data ma iau niste crampe puternice la burta si simt ca ma trec calduri si stari de lesin si imediat trebuie sa fug la baie. Chestia ca ma ia o ameteala ciudata si stare de lesin si ma trec fierbinteli prin tot corpul si incep sa vomit fara motiv. Cand am aceste crampe imi vine sa urlu. E o durere insuportabila. Din senin fac diaree si incep sa vomit in acelasi timp dupa asta ma calmez si imi revin ca si cum nu s-a intamplat nimic.
De ceva vreme ametesc des.Ma simt slabita, nu am pofta de viata efectiv. Nu prea mananc. Am perioade cand daca simt miros de mancare imi vine sa vomit. Si perioade cand mananc ca un porc. Am facut control ginecologic amanuntit.Nu am nici o problema la ovare. A mai patit cineva asa ceva?
Va rog sa nu radeti de mine. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu e de ras, am sa incep asa, cine rade nu cunoaste, si rasu nu doare, dar il va ajunge pe cel care rade.Ma gandeam sa nu fie dezinterie? adica faci...apa asa? stiu suna scarbos, dar ma gandesc sa nu fie asta.Fa miscare ceva, ia-ti o bicla, ceva orice doar miscate.Eu mi-am luat role sa invat sa fac miscare.Acum fa si tu ceva, un kango jumps ceva happy

| anonimg a răspuns:

Cine incalca legile sanatatii va avea de suferit; dar un stil de viata sanatos va aduce sanatate acolo unde este boala.

| Bruno92 a răspuns:

Depresia da ca simptome și anxietate și la rândul ei anxietate da simptome ca cele menționate de tine in întrebare.

| Speranta12 a răspuns:

Stiu eu care e problema. Problema e la mațe. Si mai e o problema la sedentarism. Sedentarismul cauzeaza probleme la mațe. Adica, mancarea nu se mai digera cum trebuie si se produce haos in intestine. Te poti constipa uneori ca sezi prea mult si alteori poti face diaree. Si alta problema e ca nu ai un program regulat de mancare. Daca mananci haotic adica produse care nu se potrivesc intre ele si la ore haotice, faci diaree. Solutia? Incepi cu un program regulat de mancat. Apoi inveti ce produse se potrivesc intre ele cand le introduci in stomac, ca sa nu mai faci diaree. Apoi iti stalibesti un program in care sa faci miscare. Intr-o saptamana te-ai pus pe picioare.;)

Regim pentru diaree https://www.tpu.ro/......e-pot-lua/

| SweetbutPsychoGirl a răspuns (pentru Speranta12):

Cam ai dreptate..Mananc cum apuc. si lucrez doar stand pe scaun si miscare nu fac aproape deloc. Tot timpul in masina. Faza e ca nu sunt grasa. Am doar 55 kile. Atat.

| Speranta12 a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

Stiu, stiu problema ca si eu am avut la fel, si la slabi se intampla. Doar ca functiile pe interior incetinesc si cum majoritatea treburilor in stomac si intestine o fac sucurile alea, ele se dau peste cap daca avem un regim haotic. Cam asta e. Fa-ti o rutina mai convenabila si o sa fii ok

| Speranta12 a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

Eu am patit-o si mai rau ca pe langa ca aveam un regim haotic de mancat, mai trebuia sa iau si antibiotice tari. Si sa vezi ce-am tras apoi cu durerile de stomac si de burta. Antibioticele mi-au dat peste cap si mai rau stomacul si intestinele. Ma durea cand trebuia sa fac treaba mare, flora intestinala era data peste cap. Am inceput sa mananc mai regulat, sa mananc chestii fara zeama, fara sucuri, chestii care sa ma adune la burta, m-am tinut de o rutina, mult mers sau alergat si probiotice. Si somnul conteaza la fel de mult

| Speranta12 a răspuns:

Si referitor la pofta de mancare, da, ea e incetinita din cauza plictiselii, depresiei. Stii ce functioneaza? Sa mergi la magazin des, la piata unde sunt expuse produsele. Si ceea ce vezi cu ochii iti va trezi pofta de mancare. E bine sa implici cat mai multe simturi - vaz, gust, mirosit. Mirosurile si gusturile de mancare iti vor retrezi pofta de a manca. happy

| aimullah123 a răspuns:

Da, toate simptomele astea enumerate de tine pot fi din cauza ca ai tu o afectiune psihica (anxietate, depresie etc) care a crescut in intensitate. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa stai asa relaxata.
Trebuie cat mai repede sa mergi la gastroenterolog si sa ii spui ce simptome ai, tot ceea ce ti se intampla. El o sa te apese pe burta sa vada daca poate observa ceva neobisnui si iti va spune cam ce crede ca ar putea fi. Apoi trebuie sa il rogi sa iti dea trimitere sa faci o ecografie abdominala + analize de sane, scaun si urina. Daca analizele sunt in limite normale, inseamna ca esti sanatoasa clinic si ca trebuie sa mergi la un psihiatru ca sa iti dea niste medicamente. Daca zici ca ai avut depresie, in plus de asta esti foarte tanara, eu cred ca esti sanatoasa. Dar trebuie sa spuna asta medicul gastroenterolog.