| anonim_4396 a întrebat:

Am diaree de 2 zile si nu stiu ce sa fac ca sa scap de ea. Am luat ieri un imodium si nu are nici un efect. Ce pot lua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Trebuia sa iei doua pastile, din cate stiu eu, asa scrie pe prospect. Hidrateaza-te bine, mananca orez, branza, paine prajita, masline, banane si evita citricele, supele, ciorbele si in general mancarurile care au zeama.

| WhiteLife a răspuns:

Imodium leaga scaunul, dar daca e de atata timp sunt sanse foarte mari sa fie o bacterie. Pentru asta poti incerca Furazolidon, sau cere sfatul farmacistului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe lângă medicament trebuie să consumi și mâncare solidă, cum ar fi: banane, orez, covrigei, supă. Evită băuturile acidulate, fasolea, pepenii sau dulciurile.

| Speranta12 a răspuns:

Ia smecta si nu mai manca prajeli, fructe zemoase, fast-food, sucuri, alcool, lapte. Mananca paine prajita cu supa de pui si cauta pe net si alte retete pentru diaree.

| Denisa0954 a răspuns:

Smecta

| ValentinGabi a răspuns:

Smecta

| Jackpot2 a răspuns:

Furazolidon Smecta ceai de menta

| Serghei1722 a răspuns:

Poți încerca să mănânci o mana de orez crud happy

| MihaiOvidiu757443 a răspuns:

Ia cu covrigi