| g00dmorning a întrebat:

Hei TPU, e adevarat ca muscatura omului este mai periculoasa decat muscatura cainelui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JustABadDay a răspuns:

Normal ca musculatura omului e mai periculoasa ca musculatura caineul e logic : Specialiştii susţin că cel mai complex maxilar din toate cele existente este cel al omului. Acesta nu este cu mult mai diferit de cel al cimpanzeilor, gorilelor şi a altor primate. Comparând cavitatea bucală a omului cu cea a animalelor menţionate, cercetătorii au descoperit că omul este cu 42% mai forţos în muşcătură decât ele. Mai rău, omul poate transmite boli grave pe care orice alt animal nu le poate contacta sau da mai departe!

2 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Presupun ca da. Dar de fapt era vorba omului mai tare ca muscatura cainelui.

| Rainmaker a răspuns:

Este foarte adevarat BGolden!
Si cred ca din 2 mari motive:
Primo-dintii omului sunt mult mai putin ascutiti decat cei ai unui caine si prin urmare pot provoca rani mult mai greu vindecabile;
Secondo - gura unui om poate contine mult mai multi microbi decat botul unui caine.