| stefania154 a întrebat:

E urgent! Mi s-a pus piedica si am dat cu gura de ciment... mi s-a spart buza si mi-a curs sange de la un dinte... e posibil ca dintele sa cada?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Pasi de urmat: radiografie pe dintele respectiv+consult la dentist.

Daca inca se tine in gingie, e posibil sa nu ai probleme, dar cel mai sigur este sa intrebi un medic. Daca dintele se clatina, dar nu este afectat, atinci se poate face o imobilizare in cabinet pana se reface structura osoasa in jurul radacinii. Daca nu are mobilitate, tot trebuie verificat pentru a nu exista o eventuala fractura care ar putea pune in primejdie integritatea nervului...

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Adreseaza-te unui stomatolog.

| ?ndrei a răspuns:

Cel mai probabil este gingia, dar te-aș sfătuii să mergi la medic.

| Anonymy05 a răspuns:

Daca se misca destul de tare s-ar putea.