| anonim_4396 a întrebat:

S-a intamplat o chestie naspa acum, mi-a sarit o picatura de acetona in ochi. Am fost repede la baie si m-am spalat. Din fericire nu s-a înroșit dar ma ustură foarte putin, il simt putin uscat. * Tin sa mentionez ca vad* Ceva sfaturi? Repede, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Sa ai grija pe viitor, acum nu cred ca sunt probleme

| anonim_4396 explică (pentru AdelinaC):

Am auzit ca sa ma spal cu ceai de musetel. Oare merge?

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu apa este suficient si cu acid daca iti sare o picatura si te speli repede si mult, daca in urmatoarele minute nu se intampla nimic inseamna ca nu e nimic.

| Trioda a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nu nu.
serul fiziologic este indicat..este o prostie ceaiul de musetel!

In lipsa spala abundent cu apa, tine degetul pe teava la robinet si fa CA APA SA TISNEASCA DIRECT IN OCHI, cu presiune mica.
ASA apa VA SPALA SI INDEPARTA tot ce a fost in ochi!

| anonim_4396 explică (pentru Trioda):

M-am spalat, chiar mai devreme am fost la baie, a început sa ma usture mai putin, e un semn bun? ^^:3

| Simpatic a răspuns:

Trebuia sa te speli cateva minute bune pe ochi cu apa si cam asta e tot.
Daca nu te doare nimic de ce te pacientezi?

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Ma impacientez pentru ca ma ustura+ ca am probleme cu ochii, port ochelari de ceva ani.

| Iote a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la oftalmologie. Au si serviciu de urgenta. Daca nu mergi acum, mergi numaidecat maine dimineata.

| anonim_4396 explică (pentru Iote):

Peste o săptămână am control la ochi. Daca nu se intampla nimic pana atunci, sa mai zic?

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sa zici. Pentru ca acolo este o arsura care te va afecta mai tarziu.

| anonim_4396 explică (pentru Iote):

O să tin cont de asta, mersi!

| SofiaAbigail a răspuns:

Ia niste picaturi Visine

| anonim_4396 explică (pentru SofiaAbigail):

Pentru ce sunt? Le-ai folosit si tu?

| Trioda a răspuns (pentru anonim_4396):

Vizine nu se ia dupa ureche.
este un medicament si poti avea alte probleme, daca simti nevoia unei medicatii, o vizita la doctor este indicata!
Nu face inca o fapta necugetata, medicatia dupa ureche poate crea probleme grave, si este valabila toata viata!

| anonim_4396 explică (pentru Trioda):

Nici nu ma duceam sa il cumpăr, nici macar nu stiu pentru ce este si cum se foloseste. Cum am spus si mai sus, intr o săptămână am controlul regulat la oftalomog ( avand probleme cu ochii de ceva ani). Vad ca acum ma simt mai bine, nu mai ma ustura aproape de loc si nu e rosu, e un semn bun, cred^^

| Trioda a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitari pentru decizia ta inteleapta!
Desigur ca usturimea a trecut, jena resimtita se va estompa in timp, insa in viitor fii mai precauta, vederea este scumpa!

Sanatate multa iti urez!

| anonim_4396 explică (pentru Trioda):

Mersi de sfat!^^

| Cronofag a răspuns:

Sa astepti putin sa iti treaca durerea.

| anonim_4396 explică (pentru Cronofag):

Nu ma doare, ma ustură.