| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Se pricepe cineva sa citeasca analize? Trebuie sa merg la doctor de luni, dar numai cu programare si e full...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Http://www.i-medic.ro/analize/trombocite-plachete-sanguine-sange-plt-tr
http://dictionar.romedic.ro/trombocrit
Trobocitele sunt bune si vsh-ul
Restul le vei afla luni.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Vezi ca pe buletinul de analize, analizele care nu au iesit bune, sunt bifate cu un dreptunghi negru.
Daca ai asa ceva, scrie analiza respectiva pe google si vezi despre ce este vorba.
Chiar astazi am luat si eu analizele si m-am uitat pe google sa vad despre ce este vorba.
O seara bunahappy

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru caramela):

Buna seara! In primul rand multumesc pentru ajutor!
Analizele le-am gasit pe net, in mod normal ajung luni, mai am niste teste pe care le voi primi luni. Nu am gasit nimic de genul, dar astept pana luni.Stau ca pe ace
Multa sanatate!

| PamfleticaTotHellenne explică:

Trombocite (PLT) 384 10^3/ul
Trombocrit (PCT) 0.320 %
Eosinofile % 3.3 %
Monocite 0.56
Eosinofile 0.26
Limfocite % 42.2
Hemoglobina (HGB) 13.3 g/dl
Hematocrit (HCT) 39.8

VSH -Sange
5 mm/h

3. Fibrinogenemie -Plasma
426 mg/dl

| Dzeko7 a răspuns:

Nu inteleg ceea ce vrei sa afli.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Dzeko7):

Hematologie
De exemplu trombocite 384... mi se pare cam mult.
Volum mediu eritrocitar (MCV) 86 FI
Hemoglobina eritrocitara medie (MCH) 28.8 pg
Si mai sunt cateva...

| AdelinaC a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Scrie ce ti se evidentiaza pe buletinul de analize, cu tot cu valorile normale pentru ca ele difera de la laborator la laborator. Altfel nu va stii nimeni ce sa iti raspunda