| jan33tt a întrebat:

Hei TPU.voi, cei care ati slabit...care ati tinut dieta ma refer..cam cat ati slabit..de fapt, intrebarea mea este:in cat timp slabesc si cam cate kg daca mananc light.de exemplu piept de pui la gratar cu salata fara ulei,legume fara ulei,peste la gratar, si din astea, fructe doar de o data de 2 ori pe sapt pentru ca stiu ca au fructoza care ingrase(am simtit-o pe pielea mea), lactate light(0.1 la suta grasime), omleta fara ulei, din astea.si o data pe saptamana,duminica, sa mananc ce vreau eu, inclusiv dulciuri care st preferetele mele.cam cat slabesc de exemplu in 2 luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Avecavec_Elenush_1990 a răspuns:

Buna happy eu am slabit intr-un an jumatate de la 96 la 64. Sfatul meu e sa incepi in prima faza cu dieta, nu adauga imediat sportul. Tine 2 saptamani dieta dupa care introduci si sportul. Pentru ca daca le incepi pe amandoua deodata, nu vei face altceva decat sa supui organismul unor chestii care mai tarziu vor avea efecte nefavorabile. Gandeste-te, mai bine slabesti 10 kg in 3 luni de exemplu decat sa le slabesti intr-o luna si sa pui 20 dupa. In legatura cu dieta...papa dimineata carbohidrati (cereale, fulgi ) cu iaurt nu cu lapte, cafeaua (asta daca consumi) bea-o obligatoriu dupa micul dejun si incearca sa nu pui zahar in ea ci putin lapte. Apropo de lapte, nu sunt adepta laptelui cu x% grasime din hipermarketuri. Eu ma duc la piata si cumpar lapte de la taranul roman. Mi se pare mult, mult mai ok si mai sanatos decat chestiile alea ambalate din magazine. La pranz papa neaparat o ciorbita si niste proteine(pui, peste, curcan, vita ) cu ceva salata. Intre mic dejun si pranz poti manca un fruct sa zicem dar doar unul iar la cina fa-ti o salata cu niste branza sau cu peste.Si daca iti mai e foame pana te duci la nani ( desi nu cred) mai poti bea lapte sau un ceai sau sa mamanci iaurt. Nu manca fructe seara pentru ca fermenteaza si cresc aciditatea gastrica producand foame. Nu pot sa zic ca am tinut o dieta anume, adica sa se numeasca intr-un fel.M-am abtinut de la mancatul la ore nepotrivite, am cam exlus din alimentatie paine si fainoase, dulciurile, bauturile acidulate, carnea de porc si grasimile.Am mers pe un principiu foarte simplu : nu am mai mancat seara / noaptea si am mancat din toate cate putin. Daca mi-a fost pofta de ceva am mancat ( eu fiind si foarte pofticioasa, mai ales la dulciuri). In schimb am facut mult sport. Aveam zile cand faceam 2-3 ore pe zi, timp de 6 zile pe saptamana si perioade in care faceam 15 min / zi. Conteaza sa te misti. Am facut sala multa perioada (faceam o ora fitness si o ora aerobic dupa care 15-20 min ma duceam si faceam forta, trageam de fiare ). Si am slabit frumos, adica uniform. Multa lume zice sa nu faci forta atunci cand vrei sa slabesti. Nu stiu ce sa zic, eu una am facut si nu m-am marit, nu m-am latit pentru ca noi, femeile, nu avem atata testosteron cat barbatii si in plus nu luam suplimente proteice )). Nu am vrut sa imi dau peste cap organismul pentru ca sunt tanara.Momentan vreau sa ma mentin la greutatea asta cam tot atat pentru a nu aparea efectul de yoyo.Este indicat ca atunci cand slabim un nr. mare de kg intr-un interval de timp sa avem o perioada in care ne mentinem cel putin egala cu perioada in care am slabit... sper sa reusesti sa slabesti! si un sfat : nu exclude fructele din alimentatie pentru ca o sa ai carente majore de minerale si vitamine, o sa iti apara tot felul de infectii, inflamatii,,, zabaluta ". Am trecut si eu prin asta, crezand ca daca voi scoate de tot fructele din alimentatie voi slabi. Gresit! 1-2 fructe / zi sunt permise. La salata pune-ti ulei, ai nevoie de ulei iar lactatele alea cu 0, 1 % numai light sunt.In 2 luni daca te tii te treaba cum ti-am zis poti slabi 10 kg happy sa ai spor!

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Nu trebuie sa gandesti,ca trebuie sa slabesti un numar de kilograme,intr-un timp anume.
TOTUL ESTE SA MANANCI SANATOS,PENTRU A AVEA UN ORGANISM SANATOS!
Poate,cu aproximatie, dar sa iei din mancare toate vitaminele,mineralele, grasimile sanatoase, lichidele, fibrele, poate 1-2 kg/luna.
Atentie la produsele light:pot contine E-uri, indulcitori sintetici.Fructe,dar si legume crude, trebuie sa mananci in fiecare zi, pentru vitamine, minerale, fibre.Fructele pot fi mancate la 2-3 ore dupa ce ai mancat mancare,ca sa nu fermenteze,iar legumele,poti sa le folosesti ca si salata la un fel pricipal(gratar,rasol,la cuptor din piept pui,curcan,vita).
Dulciuri,poti folosi,dar foarte rar,nu o data si mult! Cresc glicemia. Poate o bucatica de ciocolata amaruie(nu cu lapte,fructe,creme),ar fi mult mai bine.
Apoi, ce este mai important, SPORTUL, pentru a arde caloriile in plus si HIDRATAREA, deoarece organismul are nevoie de apa pentru toate procesele metabolice.

| 4BubaNeagra a răspuns:

Dureaza destul de mult sa slabesti, calculeaza-ti caloriile si dupa ele iti faci un meniu happy

| HelenEvans a răspuns:

Păi eu ţin o dietă asemănătoare, dar fără dulciuri. În 2 luni cred că slăbeşti 8 kg. Cam aşa. Depinde însă de la dietă la dietă. Eu, cum ţi-am zis, n-am voie să mănânc dulciuri. Doar ciocolată amăruie.