| MaiplatadecatDorna a întrebat:

Hei, vreau sa incep sa slabesc si nu stiu ce sa manac, dar mai ales nu stiu ce sa manac cand timp sunt la liceu. Imi puteti recomanda niste alimente sau eu stiu ce sa manac la scoala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ia 1-2 mere la scoala si manaca!
Daca manaci mic dejun sanatos acasa si pranzul dupa ce viid e la scoala, vei fii ok cu 2 mere la scoala.
Seara se manaca putina mancare, fara paine sau fainoase.
Pe toata durata dietei, se elimina sucurile, dulciurile, cerealele si fainoasele si se face sport, minim 1 ora pe zi.

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Iti poate recomanda un dietetician, il plătești si iti prescrie el o dieta.

| Panamax a răspuns:

Ca sa slabesti nu trebuie sa te gandesti ce sa mananci, trebuie sa te gandesti la ce sa reduci cantitativ din ceea ce bagi in tine deja.

| MadRaven a răspuns:

Poți încerca dieta Rina, mama cu ea a slăbit. Dacă nu, încearcă intermitted fasting combinat cu keto.
Ai putea de exemplu să mănânci prânz și cină și să nu mănânci deloc la școală.
Sau ai putea să mănânci normal, adică și la școală, dar tot din dieta ketogenică.
Ai putea să îți iei o caserolă și să iei la tine o salată. Eu am o caserolă din Pepco cu 3 compartimente, și îmi iau cu mine o salată, roșii cherry, brânză de vaci, piept de pui la grătar, fulgi de ovăz cu chefir (sunt foarte buni pentru microflora intestinală și pentru tranzit) sau alte chestii asemănătoare.

| MaiplatadecatDorna explică (pentru MadRaven):

Dieta rina nu mi se pare asa de buna si ce-a keto nu am bani ca sa imi cumpar programul
Dar multumesc pentru raspuns!

| MadRaven a răspuns (pentru MaiplatadecatDorna):

Nici eu nu stau așa de bine cu banii dar reușesc să practic dieta keto.
Adică da, avocado și somonul sunt prea scumpe ca să le mănânc regulat, dar ai și alte opțiuni. Important e să eviți fructele, făina albă și alimentele care o conțin, orezul alb și alimentele cu zahăr.
Poți mânca multe salate ("leafy greens" de exemplu spanac, rucola, salată), carne, pește, ouă, ciuperci, diferite brânzeturi etc.
Eventual ai putea să "furi" doar câteva rețete din regimul ăsta. Spre exemplu pizza keto mi se pare absolut genială, mai ales că pot să o mănânc fără să am mustrări de conștiință laughing

| Mariusbaros a răspuns:

Depinde eu am reusit sa slabesc mancand mai sanatos si miscorandumi portia de mancare plus facand miscare.eu am slabit 9 kg in 5 saptamani.prima saptamana fiind mai grea deoarece mancand mai putin ca inainte imi era msi mereu foame