Întrebare recomandată | punica a întrebat:

Heii am nevoie de ajutor.Am glanda tiroida si fac tratament, problema este ca acum ceva zile am aflat ca sunt însărcinată in 6 săptămâni, tratament fac de vre, o 3 săptămâni.Acum eu imi doresc sa pastrez copilul dar imi este teama sa nu iasa cu vre, o problema ceva din cauza tratamentului. Ginecologul a spus ca nu este indicat dar pana la urmatorul control pentru tiroida sa il continui.Nu stiu ce sa fac, eu nu am mai luat pastilele dar am inteles ca daca esti sub tratament nu este bine nici sa il intrerupi. Pastilele se numesc Thiamazole sau ceva gen, sunt cumparate din Austria unde locuiesc cu prietenul meu. vreau un raspuns urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Faci greseli de neiertat, fetito! --- te joci cu sanatatea bebelusului tau.
Prima greseala-> ai intrerupt un tratament hormonal desi ginecologul ti-a spus sa continui tratamentul pana la urmatorul control care vizeaza functia tiroidiana
A doua greseala -> in momentul in care ai stiut ca esti insarcinata, nu ai mers la endocrinologul care ti-a recomandat tratamentul cu Thiamazolum---endocrinologul este cel mai in masura sa te sfatuiasca.
A treia greseala-> ceri sfaturi medicale pe un site care te averizeaza clar :"Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament."

13 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa te adresezi in timpul cel mai scurt posibil medicului endocrinolog curant. http://www.i-medic.ro/......tiroidiene

| darrio2007 a răspuns:

Apropo,toti avem glanda tiroida. Poate ai vrut sa spui ca iei tratament pentru glanda tiroida. Faci cum ti-a spus ginecologul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Thiamazole ( cu Denumire comună internaţională THIAMAZOLUM ) este echivalent cu Thiamazole Merck/THYROZOL ( care se găsesc şi la noi în România )!

În cazul tău, situaţia DEPINDE şi de "schema de administrare", precum şi de concentraţia de Tiamazol!

"Sarcina şi alăptarea

În general, sarcina are un efect pozitiv asupra producerii de hormoni tiroidieni. În orice caz, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, deoarece poate fi necesar să continuaţi utilizarea Thiamazole Merck, în special în primele luni de sarcină. Medicul dumneavoastră poate decide să vă micşoreze doza de Thiamazole Merck, în scopul evitării oricărui efect dăunător pentru copilul dumneavoastră. Aceasta are, în mod special, importanţă dacă aţi luat Thiamazole Merck împreună cu hormoni tiroidieni, deoarece o astfel de asociere nu trebuie utilizată în timpul sarcinii.

Aceleaşi lucruri sunt valabile dacă vreţi să alăptaţi. În mod normal, dozele de până la 10 mg nu au efecte nocive asupra copilului dumneavoastră. Medicul dumneavoastră va verifica regulat cum funcţionează glanda tiroidă a nou-născutului dumneavoastră." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......-20mg.aspx

Așa cum ți-a spus și ginecologul, ar fi indicat să CONTINUI tratamentul, în limita unei doze de până la 10 mg de Tiamazol!

Toate cele bune.

| punica explică (pentru bursuc001):

Am facut o programare sa merg din nou la control dar abia luni ma poate primi. Mie mi.a fost frica sa mai coninui, dupa cum am spus imi doresc foarte tare sa am acest copilas. Astazi am aflat ca acest tratament nubeste interzis persoanelor insarcinate sau celor ce alapteaza dar trebuie luat in cantitate mica adica de 20mg, iar pentru ca starea mea a fost putin mai agravata a trebuit sa iau 40 mg.

| punica explică (pentru bursuc001):

Nu am mai luat de sambata. Doctorul nu ma poate primi decat luni si ginecologul nu era foarte sigur candmi, a spus sa ccontinui.eu m, am speriat si nu am stiut ce sa fac. Acum dupa atâtea zile eu ce fac? Aștept pana vorbesc cu doctorul sau ce? Si apropo stiu ca nu aici trebuie sa ma interesez este prima mea întrebare aici si asta pentru ca am vrut sa vad ceva pareri pana ce voi ajunge la control. Am pus o intrebare la care cautam un răspuns, nu critice.

| bursuc001 a răspuns (pentru punica):

În primul rând, eu NU te-am criticat!

Cea care te-a criticat a fost @alessia5158, pe care ai "premiat-o" cu funda respectivă laughing
Probabil pentru că te-a criticat sad

REVENIND la subiect :
Având în vedere faptul că afecţiunea ta este mai gravă, eu îţi recomand să iei ( chiar de dimineaţă ) câte 10 mg/zi până luni când mergi la control la medicul endocrinolog!

Cel mai probabil, şi endocrinologul îţi va recomanda acelaşi lucru, în continuare, până naşti ( sau chiar mai mult, depinde de când faci tratament; tratamentul se face între 6 luni-2 ani în funcţie de eficienţă ).

Multă sănătate.

| punica explică (pentru bursuc001):

In primul rand imi cer scuze nu ma pricep asa bine pe aici si unde am vazut raspunde acolo am rspuns.in al doilea rand iti multumesc frumos pentru sfat. Cat despre tratament m, i sa spua ca trebuie sa il iau timp de un an de zile dar dupa 4 săptămâni de la incepere sa merg la control înapoi si atunci imi gor spune exact perioada. Multumesc frumos inca o data:*

| bursuc001 a răspuns (pentru punica):

Cu plăcere!

Nu-i nici o problemă, se mai întâmplă happy

Sub fiecare răspuns pe care ţi l-a postat un user, este o opţiune cu "Răspunde", pe care o foloseşti când vrei să-i răspunzi la acea postare.

Mi-am dat seama că ai apăsat greşit pe acel "Răspunde" de sub răspunsul meu, în loc să răspunzi la @alessia5158.

Nu-i nici o problemă.

Revenind la problemă : într-adevăr, perioada tratamentului variază după rezultatele pe care le dă.
De aceea, vei merge periodic la control ( probabil că la o lună de la începere, apoi la 3 luni ).

Multă sănătate şi sarcină uşoară.

| punica explică (pentru bursuc001):

Mulțumesc frumos. sper din suflet sa fie totul bine si sa nu fi făcut prea mare greseala întrerupând tratamentul

| bursuc001 a răspuns (pentru punica):

Cu plăcere!

Fi liniştită că totul va fi OK!

Toate cele bune.

| punica explică (pentru bursuc001):

Heii am fost la medic.nu am înțeles prea bine ce si cum dar mi.au schimbat tratamentul si sper ca de acum sa fie bine.Acum am cate 6 pastil de luat pe zisad

| bursuc001 a răspuns (pentru punica):

Mda, depinde ce medicamente ţi-a prescris acum şi ce concentraţie au...

Oricum, având în vedere că acum se ŞTIE că eşti însărcinată, bănuiesc că ţi-a prescris tratamentul adecvat happy

Toate cele bune şi multă sănătate.

| punica explică (pentru bursuc001):

Salut! Mi'au da prothiucil nu stiu exact sa spun cate mg sunt dar cu tiroida totul merge bine.ieri am foat la control si am scapat de controalele dese.dar tot ma tem pentru bebe.nu stiu daca exista vre.un risc sa iasa cu probleme de sanatate sau doamne ferește mai rau cu malformații cevacrying. maine trebuie sa merg la ginecolog dar cum am spus nu ma descurc asa bine cu limba aici. Sper din suflet sa fie totul bine.