| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU!
Am 11 ani si am inghitit o moneda de 10 bani si una de 1 ban. :/
Nu stiu daca trebuie sa consult medicul sau daca se elimina natural...
Rog seriozitate!laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Eh, nu este chiar atat de ingrijorator. Nu zic ca e ceva de neglijat, dar sunt sanse destul de mici sa se intample ceva grav. Ce sa-ti zic, tu o sa fii persoana care se c... bani happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si povestete patania unui medic!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se elimina natural.Monedele stau in stomac, posibil sa blocheze intestinul, sau mai rau sa faci vreo rana in stomac.Desigur ca trebuie sa mergi la medic.

Am si eu o intrebare pentru tine: Cine dreacu te-a pus sa inghiti monede?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nimeni. S-a intamplat fara sa vreau

| FataDeCiocolata a răspuns:

Depinde, unele monede, de metal, atunci cand ajung in intestin, se pot atrage precum magnetii si pot perfora peretele intestinelor, sau mai rau, atunci cand ajung in stomac, intre cilii care abrosb nutrimentele, se poate absorbii cojita metalica a mondei, care fiind descompusa de sucul gastic, un suc acid, particule de metal pot ajunge in sange si asta ar fi fatal! Sau poti contacta tot felul de boli, imagineaza.ti prin cate maini au trecut acele monezi....Eu zic ca trebuie sa mergi urgent la doctor.

| Tysonel a răspuns:

Si unui prieten i s-a intamplat, nu e asa grav dar se agraveaza foarte tare daca in loc sa iese pe lung iese pe lat si blocheaza matul.
Du-te la un consult medical.