| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU. Am 12 ani si vreau sa slabesc, am in jur de 55 kg, insa mie nu imi place. Imi spuneti va mrog si mie niste pasi pe care sa-i urmez sa slabesc usor si rapid? Fara fitness sau ceva de genu, diete mai recomandat. multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ralucam18 a răspuns:

Eu, sincera, iti recomand sa nu slabesti prin diete, ca si alternativa eu zic sa inlocuiesti orice aliment rau cu unul bun, de exemplu, in loc de paine alba, vei manca doar 4 felii de paine, cat palma, dar de paine neagra. E foarte usor sa slabesti atunci cand esti hotarat.Eu zic sa renunti la dulciuri, doar o data pe zi sa mananci ceva mai dulce. Incearca sa mananci doar atunci cand iti e foame si sa ai mese regulate, cam de trei ori pe zi si cam 2 gustari sanatoase, bineinteles happy Daca nu vrei sa faci fitness, nu te oblig, insa daca vei slabi eu zic ca sportul te ajuta sa mentii pielea fermawinking vezi tu cum vrei, poti si sa iesi o jumatate de ora afara la fugit happy Daca mai ai nelamuriri si pot sa te ajut... poti sa ma mai intrebiwinking P.S.: si eu sunt intr-o situatie similara, iar sfaturile astea la mine functioneaza big grin

8 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Măi fată. La 12 ani corpul tău e în dezvoltare. Ce-ți trebuie ție să ții dietă?
Pentru un corp sănătos trebuie să faci sport, să mănânci corespunzător și să te hidratezi cu multă apă.
Învață să te accepți exact cum ești tu. Altfel te poți îmbolnăvi.

| marius577 a răspuns:

Sa faci mult sport.
Sa bei multa apa.
Sa mananci cat mai putina/deloc paine.
Sa mananci cat mai putine/deloc dulciuri.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat EXACT ce înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Ali1998 a răspuns (pentru bursuc001):

Sunt fata, am aproape 1, 60-65... si am 55-56 kg big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru Ali1998):

"am aproape 1, 60-65"
Este aşa de greu să te măsori?

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu vreo 1, 5 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!
Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

O zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa vorba lui Mircea Badea: NU MAI MANANCI! Ce diete vrei? Daca vrei sa slabesti nu mai mananci ca spartul si o sa slabesti.

| KatalIn153 a răspuns:

Incearca sa maninci mai putine grasimi, daca nu poti sati potolesti foamea inlocuieste mincarea zilnica pe fructe, legume si multa apa 2-3 litri pe zi + cu sport cardio.