| Lorenacheliceris a întrebat:

Heii TPU! Am 12 ani, si vreau sa slabesc.Cam de o luna, fac foarte mult sport pentru a slabi. Am cam 57 de kg si 1.60. Stiu, trebuie sa slabesc! Inainte, faceam cate 30 de abdomene/zi. Apoi, faceam 50 (pe pauze) si saream coarda 3-4 min. Am slabit,si m-am reingrasat. Apoi, faceam dimineata cand ma trezeam 30, inainte de mic-dejun 30 si dupa mic-dejun 40. Dupa ce veneam de la scoala faceam 30, dupa aceea 30 inainte de masa, 40 dupa masa, si 50 seara.am facut asta zilnic(timp de o saptamana), dar nu am slabit. Acum, fac seara niste exercitii foarte grele(mai exact o serie de 20; nu stiu cum se numesc) si 50 de abdomene(fara pauza). Dimineata beau mereu apa cu sucul de la o jumatate de lamaie(stiu ca micul-dejun trebuie sa-l iau aprox. dupa o jum. de ora dupa ce am baut "limonada fara zahar"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RaluckRal a răspuns:

La inaltimea ta ai greutatea ideala, iar daca tu te simti bine in pielea ta nu trebuie sa slabesti. Dar in legatura cu intrebarea ta, faptul ca nu ai dat kg jos nu inseamna ca nu ai slabit. Prin faptul ca faci sport iti creste masa musculara (muschii), in timp ce arzi stratul de grasime. de multe ori cand incepi sa faci sport primele saptamani vor aparea kg in plus pe cantar, de aceea in loc sa te iei dupa cantar, uitete in oglinda si estimeaza cat ai slabit, daca trebuie sa slabesti sau/si daca mai vrei sa slabesti. nu kg conteaza, ci cum te simti cand te uiti tu in oglinda! mult succes si tine-o tot asa cu sportul. Vei vedea curand rezultate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 12 ani si 1.60m trebuie sa ai maxim 50 kg!
Deci, mananca detoate dar portii mici si fa mult sport, pentru ca sportul te ajuta sa cresti si sa te dezvolti!

| NAT0 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=4RCvuLYGykQ
în fiecare zi, dimineaţa sau seara, fără suc, jnâţăl. Mănânci mâncare bogată în proteine. (fructe, legume, cereale, prafuri).

| SuplimenteNutriline a răspuns:

Exercitii fizice, dieta si suplimente.
Suplimente poti lua de aici: http://nutriline.ro