| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU! Am si eu o nelamurirehee hee. Am o prietena care are probleme cu cosurile, care are si parul gras... exces de sebum mai pe scurt laughing si mi-a zis ca daca se spala mai des pe cap ii apar mai putine cosuri si cu cat se spala mai rar ii apar mai multe thinking m`am gandit ca e din cauza sebumului, adica daca parul se ingrasa apare mai mult sebum si pe fata si apar cosuri... credeti ca au vreo legatura? laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nimic de râs.
Să meargă la un control dermatologic, poate fi și de natură hormonală.
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns:

Seboreea este principala cauza a aparitiei acneei. nu este un factor suficient, dar este necesar. fara seboree in exces, nu poate exista acneea.

| Laurretta a răspuns:

Faza cu spalatul pe cap nu stiu daca este adevarata, insa cu spalatul pe fata da. Daca te speli de mai multe ori, tenul se curata (se depune foarte mult praf) si devine mai curat si lipsit de impuritati (cosuri, puncte negre).