| Ganis12 a întrebat:

Am 14 ani si am exces de sebum pe nas si frunte de aproximativ o luna si jumatate. Din cauza sebumului am foarte multe cosuri mici pe nas si frunte. As vrea sa stiu daca excesul de sebum va trece de la sine si cat timp va dura aproximativ. Multumesc
P. S: sunt baiat

4 răspunsuri:
| Liviu321 a răspuns:

Salut! Imi pare rau s te dezamagesc dar nu va trece niciodata. Asta este in ADN ul tau. Si eu sunt in aceeasi situatie. Am 23 de ani am fost la multi dermatologi si aceeasi poveste. Stiinta nu a promovat atat de mult incat sa ne schimbe ADN ul. Cand aveam varsta ta eram plin de cosuri pe frunte in special. Am folosit Zynerit daca nu ma insel. Ajuta cat de cat dar nu era nimic wow. Dupa 18 ani au disparut. Insa pe obraji, aproape de nas imi apar insa niste eruptii rosii cand ma expun prea mult la frig ori la cald. Folosesc diverse crema. Dispar si reapar. E mai mult cum vor ele. Crema nu stiu cat ajuta. Naspa e ca ma si mananca iar daca ma scarpin e si mai rau. Se maresc. Totusi cosuri numai am. Foarte, foarte rar imi apare cate unul. Ce poti face? Simplu. Du te la farmacie si cere o crema pentru acnee seboreica. Vezi daca ajuta. Daca nu te duci si iei alta. Si tot asa pana iti gasesti crema potrivita pentru tine. Pariez ca ai si matreata si ca ti se ingrasa parul foarte tare. Cu scume din acelea in par. Ca si mine. Chiar azi am fost la farmacie sa iau alt sampon. La 6 saptamani cat dureaza tratamentul schimb samponul special pentru exces de sebum. Inca n am gasit unul pentru mine dar inca incerc. Ce pot sa ti zic bafta!

| Denianonim a răspuns:

Buna
Aplică pastă de dinți pe zonele cu probleme
Încearca si cu miere
De asemenea dupa asta aplică vaselina
Faci tratamentul asta constant si se rezolvă
Pentru orice problema exista o soluție
Încearcă si la un salon sa vezi daca iti poate face ceva

| Briosacuafine a răspuns:

Incearca urmatorul produs: https://www.elemental.eu/ro/414-apa-de-rozmarin-bio.html
E destul de eficient.

| LifeAndBooks a răspuns:

Nu poate trece de la sine, decat dupa pubertate, insemnand 18 ani. Poti sa il controlezi totusi folosind un cleanser pentru ten gras si o apa micelara pe care sa le folosesti dimineata si seara. In cazuri extreme ai putea folosi si un toner.