| Katherineee a întrebat:

Heii...vreau sa slabesc neaparat cel putin 10 kg pana incepe scoala si ma gandeam ca ar fi o idee buna sa bag doua degete pe gat si sa vomit? Ce ziceti? E bine ce vreau sa fac? Daca nu, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu slabesti niciodata vomitand. Unde ai auzit tu tâmpenia asta? Tot ce mananci se asimileaza in organism in cateva ore. Eventual ai sa vomiti acid gastric din stomac sau ultimele alimente mancate.

| Adry05 a răspuns:

Esti proasta? Nu se slabeste asa unde ai auzit prostiile astea? Din asa ceva dai in bulimie care te poate duce si la moarte pentru ca efectiv STOMACUL NU-TI MAI SUPORTA MANCARE SI AJUNGI SA VOMITI ABSOLUT TOT.
Daca vrei sa slabesti si consideri ca nu te descurci singura du-te la nutritionist sa-ti formeze o dieta in functie de organismul tau si fa-i cat mai multa miscare.

| RAY a răspuns:

Proteine,sport,legume

| Sn4k3 a răspuns:

Am auzit-o si pe asta.
Cauta pe google cure de slabire, cum sa slabesti rapid, ca nu degeaba il ai si lasa ideile astea ''ingenioase''.

| KanezuY a răspuns:

Doamne cine ti-o zis prostia asta? Fa sport la greu daca vrei sa slabesti si mananca mai putin.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Iti dai stomacul peste cap si o sa te trezesti cu o gastrita
Pe langa asta, HCL (acidul clorhidric) din acidul gastric iti roade smaltul dintilor si nu cred ca ai vrea la 20 de ani sa ai numai carii si dinti sparti.

cel mai bine e sa mananci sanatos (dimineata cat mai mult, la pranz ciorba/supa carne la felul doi cu ceva garnitura si seara foarte putin, de preferat o salata) si sa faci sport (alergare) sau poti chiar sa te plimbi prin oras vreo ora-doua seara
nu consuma fructe in prostie pentru ca fructele au fructoza care iti dau senzatia de balonare (un mar pe zi si o felie de pepene, ca tot e vara)

trucuri:
1. salata se mananca inainte de felul doi de la pranz, astfel nu o sa mai ai atata pofta de mancare
2. nu manca amidonoase(in special cartofi si in special prajiti). de altfel si omleta este bomba caloric
3. bea ceai dimineata si apa nu foarte rece inaintea fiecarei mese mai ales. normal ca poti sa bei de oricate ori pe zi ti-e sete
4. mai usor cu ciocolata si produsele de patisserie (printer care si painea-2 felii pe masa iti ajung)

sper ca te-am ajutat