| GeOrGiAnA2004 a întrebat:

Heiii fetelor, vreau sa va intreb cum a fost cu prima voastra menstruatie, daca a venit regulat la inceput, daca ati avut dureri mari si daca v-a prins pregatite. Chiar daca am mai citit tot feluri de site-uri de genu' vreau sa stiu cum a fost la voi. :3 fara jigniri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| KillMePlease a răspuns:

Nu m-a prins pregatita... Aveam o varsta frageda (hai sa nu exagerez.da' aveam 10 ani!laughing) ) sad
Dureri mari? Hmm....suportabile.
Cum a fost? Am dat petrecerelaughing Glumesc. Naspa, nu stiam ce-i cu mine (aveam 10 ani..nu stiam prea mulle, nu ca acum as stii)

| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Prima mea menstruatie a fost frumoasa. Adica, nu m-a speriat deoarece stiam aproximativ totul despre ea. Daca stii esentialul iti vine foarte usor. Acesta consta in:
-Iti cumperi absorbante, de preferat Always. Sa te uiti la picaturile de pe ambalaj. Fiecare picatura indica gradul de flux pe care-l ai. Daca ai fluxul ridicat, iei absorbante cu mai multe picaturi.
-La scoala iti e 2-3 absorbante, poti sa-ti iei si un chilot in caz de te patezi pe acesta. Absorbantul se schimba 4-6 ore.
-Trebuie sa te speli mai des decat de obicei deoarece poti face o infectie plus ca sangele acela miroase, si nu cred c-o sa-ti placa.
-Pentru dureri de burta iti recomand No-Spa, Nurofen. Daca nu ai asa ceva prin casa poti sa umpli o sticla cu apa calduta si o pui pe burtica. O sa-ti "aline" durerea.
Asta e esentialul.
Sa revenim la minelaughing.
Cum am spus, a fost dragut. PRIMA DATA! Apoi., o sa te saturi. Prima data e altfel deoarece te simti usurata. Zici: "Oh, ce bine! Mi-a venit menstra. De acum am crescut. Nu trebuie sa ma mai panichez. Cand o sa-mi vina?" Si ceva gen. Cam asta a fost la mine.

| byankaaaa a răspuns:

Prima menstruaţie m-a cam speriat, deşi ştiam ce trebuie sa fac şi eram cât de cât pregătită. Am avut o durere de burtă dar suportabilă. M-a ţinut cam 9 zile şi nu, nu mi-a venit regulat. Au fost perioade când îmi intârzia cu lunile. Iar acum mă ţine 6, 7, 8 zile şi mereu vine cu câteva zile mai devremewinking Nu trebuie să îţi faci mari probleme pentru că într-un final o să te obişnuiesti, sper că ţi-am fost de ajutor, Bafta :*

| Ursuletul22 a răspuns:

Pai mie mi.a venit la 12 ani si eram acasă nu m.a durut deloc burta si a ținut 7zile din prima luna a venit regulat doar cu întârzieri de la luna la alta cu 4-5zile ( am 13ani)