| Anonima2346 a întrebat:

Buna!

Acum o lună mi-am început viața sexuală, menstruația în acea luna mi-a venit mai repede cu o săptămână, mi-a venit de culoare normala insa in aceasta luna mi-a întârziat 1 săptămână...in prima zi de menstruație a venit cu o culoare foarte închisa (maroniu) iar a doua zi de culoare roșu foarte deschis precizez că curge foarte puțin si am dureri foarte mari de burta. Vreau sa vă întreb dacă este normal sa vina așa?

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Este normal. La inceputul sau sfarsitul menstruatiei, sangele poate avea o nuanta maro, iar cel foarte deschis este pur și simplu sânge mai nou. Durerile de burta pot fi pur și simplu menstruale, ia niște pastile pentru asta. Dacă te deranjează acest lucru și luna viitoare, pentru liniștea ta sufleteasca, te poți duce la ginecolog, însă, oricum trebuie sa faci asta, daca nu ai făcut-o deja pentru ca ti-ai început viața sexuală, începând de acum, de 2 ori pe an control de rutina.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia nu-si schimba zilele din cauza sexului, cel mai probabil tu ai cicluld e tip NEREGULAT dar inca nu stii acest lucru.
Pentru a detremina cat de frecvent si de ce tip ai ciclul menstrual, va trebuiis a iti notezi timp de 6 luni, toate zilele cand iti vine ciclul menstrual.

Un ciclu menstrual de TIP REGULAT vine intotdeauna la fix acelasi numar de zile, luna de luna.

Un ciclu menstrual de tip NEREGULAT - vine la zile diferite luna de luna sau chiar cu intarzieri de mai multe saptamani sau luni.
Avand un ciclu menstrual de tip neregulat, NU se poate calcula sau estima ovuatia, perioada fertial sau urmatorul ciclu menstrual, putand sa se produca, numai cand hormonii tai decid.

Evident ca tu ai un ciclu de tip NEREGULAT si este la fel de normal ca si femeile care au un ciclu de tip regulat, numai ca tu trebuie sa ai intotdeauna sexul PROTEJAT, fiindca NU se poate calcula niciodata cand esti in perioada fertila si cand poti ramane gravida.