| Magdalena234 a întrebat:

Heiii TPU. Am un "strat" de grasime la subrat... adica deasupra sanilor, cum stau cu mainile lipite de corp, iese in evidenta si e foarte urat. Eu sunt slaba. Cum pot scapa de partea aia de grasime de sus de la maini? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ti-as spune sa faci sport, ti-as da si un program da nu il faci, asta e

| Magdalena234 explică (pentru RAY):

Scuza-ma? Tu ma cunosti cumva ca sa spui asta? Nu.
Ca sa fi mai bine informat, fac sport, in fiecare zi.

| RAY a răspuns (pentru Magdalena234):

Cate minute pe zi? ce sport? ce manci?

| Magdalena234 explică (pentru RAY):

Minute nu stiu. Squats, abs in special happy Si in rest exercitii normale, lunches, jumping jacks, etc. Legume, fructe, salata, multa salata, nu mananc tot timpul sanatos. Mananc si ciocolata, si kebab, dar nu in cantitati "mari". happy Altceva?

| RAY a răspuns (pentru Magdalena234):

Renunta la kebab, ciocolata e ok dar cu cacao 80%, baga ridicare de greutati, chiar asa enervanta e grasimea aia?

| Magdalena234 explică (pentru RAY):

Pentru mine da. Daca vreau sa port un maieu se vede happy Si avand in vedere ca sunt slaba, se noteaza happy Un kebab la nu stiu cat timp nu cred ca afecteaza asa mult.

| RAY a răspuns (pentru Magdalena234):

Faci cardio intens?

| Magdalena234 explică (pentru RAY):

Nu prea.

| RAY a răspuns (pentru Magdalena234):

Incerca inanity sa vezi ce intens e, ce varsta ai?

| Magdalena234 explică (pentru RAY):

14 ani happy

| RAY a răspuns (pentru Magdalena234):

Ce mica esti, baga insanity sau invata sa dansezi, noapte buna

| Magdalena234 explică (pentru RAY):

Ce legatura are dansul cu asta?
Ah, si inca ceva. Dansez happy Hip hop - street dance.winking

| Radu284 a răspuns:

Pai ori e la maini (brate?) ori e deasupra sanilor, pe piept?

| Magdalena234 explică (pentru Radu284):

Nu ai inteles. E sus la maini, adica la sani sus in parti, la subrat. Ca si cum ai avea un sutien si te strange si iti iese grasimea pe afara laughing)) Dar nu chiar asa rau

| Radu284 a răspuns (pentru Magdalena234):

Pai esti sigura ca aceasta grasime nu face parte din sani? Ca unele fete au sanii mai intinsi.

| Magdalena234 explică (pentru Radu284):

Sunt sigura laughing

| Radu284 a răspuns (pentru Magdalena234):

Ok, ce inaltime ai, si cate kg? Ca daca zici ca esti slaba, nu prea vad cum ai putea avea asa multa grasime tocmai langa sani dar care sa nu faca parte din sani.

| Magdalena234 explică (pentru Radu284):

1,70 + 43kg.

| Magdalena234 explică (pentru Magdalena234):

1,68 scuze laughing

| Radu284 a răspuns (pentru Magdalena234):

Esti cu vreo ~7 kg mai slaba decat greutatea normala, care ar trebui sa fie in jur de 50 kg, la inaltimea ta. Nu prea vad cum ai putea avea grasime excesiva pe corp...

Eventual pune o poza, sa vedem daca e doar imaginatia ta sau nu.

| Magdalena234 explică (pentru Radu284):

Doar acolo am grasime. NU e super mult, dar pentru mine e ceva. Se vede mai putin cand stau dreapta dreapta, dar tot se vede laughing))

| Radu284 a răspuns (pentru Magdalena234):

Ok, vorbim aici de cativa milimetri de grasime? Sau centimetri?

| Magdalena234 explică (pentru Radu284):

"milimetri" laughing)

| Radu284 a răspuns (pentru Magdalena234):

Ok, pai hai sa inteleg ceva atunci.
Daca sunt milimetri, probabil ca nu se observa decat fie daca esti in pielea goala/topless, fie imbracata foarte sumar, gen costum de baie. Dar nu vrei sa te duci la mare sau la piscina pentu ca ai vergituri. Deci... care e problema? big grin

Plus ca tu nu cred ca cunosti baietii de varsta ta. Majoritatea nu sunt atat de pretentiosi, cand vine vorba de fete care le dau atentie big grin

| Magdalena234 explică (pentru Radu284):

Care era treaba cu baietii aici?laughing
Pai eu observ grasimea aia, nu e mult dar observ. De vergeturi e problema ca am fost la mare si am vazut fete de 10 ori mai frumoase si cu un corp mai frumos ca al meu si fara vergeturi fara nimic. straight face Si peste 2 saptamani iar plec la mare si vreau sa ma simt mai bine cand merg la plaja, nu sa stau incordata ca lumea imi vede vergeturile. Treaba cu grasimea e alta treaba. E tot un fel de "complex" la fel ca vergeturile. Intelegi? Vergeturile e adevarat ca daca le vede lumea le vede doar la plaja/piscina. Dar grasimea aia se vede oriunde as merge, cel putin asa cred eu big grin Oricum daca am tricou sau asa nu se vede, dar cand port maieu da, se observa. Amandoua lucruri ma deranjeaza, vreau sa scap de amandoua.

| Radu284 a răspuns (pentru Magdalena234):

Pai daca nu esti interesata de fete, probabil ca te intereseaza cel mai mult parerea baietilor, nu? big grin Si crede-ma, am avut si eu 14 ani, si nu ma deranjau nici vergeturile nici 2 mm de grasime big grin

Stiu ca e un complex, nu foarte necomun la adolescenti. Dar crede-ma, nu o sa stea nimei sa iti 'admire' vergeturile sau grasimea 'excesiva'. Din contra, o sa se uite la fund si la sani, si probabil ca o sa le placa big grin

Pe bune, pune o poza de-a ta unde crezi ca se vede grasimea, si iti spun parerea mea sincera (daca chiar se vede, sau daca e doar in mintea ta).

| Magdalena234 explică (pentru Radu284):

Ma intereseaza sa arat bine. Pentru mine, pentru a ma simtii mai bine happy. Tocmai asta e, poate ca se uita la fund, dar dupa se vad vergeturile si e ceva gen " iack, ughhh, nasol". Intelegi? happy Cel putin asa cred eu

| Radu284 a răspuns (pentru Magdalena234):

Pai te cam contrazici.

Ori este pentru tine, ori pentru potentialii baieti care vor zice "iack, ughh, naspa" big grin

Daca este pentru tine, invata sa te accepti asa cum esti. Pentru ca daca tu nu te accepti asa cum esti, cum te poti astepta ca altii sa faca asta? Plus ca acum esti tanara si presupun ca arati foarte bine (minus probleme tale posibil imaginare). Dar la 50 ani ce o sa faci? Stiu, la 14 ani, varsta de 50 pare ceva de neatins, dar, presupunand ca nu mori pana atunci, intr-o zi o sa ai si 50 ani.

Pe de alta parte, daca problema ta e ca poate altii vor fi dezgustati de fundul tau, aici te pot asigura ca atata timp cat nu ai niste canioane pe fund, marea majoritate fie nu le vor observa, fie nu le va pasa asa de mult pe cat crezi. Pana la urma, majoritatea admiratorilor nu o sa isi bage nasul in fundul tau, ci o sa se uite mai de la distanta. La fel si cu micronii aia de grasime in plus big grin

| Magdalena234 explică (pentru Radu284):

Nu ma contrazic. Tu ai spus ca baietii sunt atenti la fund, si eu am specificat ca daca se uita la fund, observa si vergeturile laughing) Chestia e ca am fost la plaja si merg iar peste 2 saptamani si am vazut fete/femei mai urate, mai grav decat mine si chiar nu le pasa si eu stateam si ma gandeam daca cineva imi observa vergeturile. Si alte fete de varsta mea sau mai mari si erau pur si simplu perfecte... :\ Cum am zis si mai devreme, nu am corp urat, chiar deloc. ( ma laud singura, e grav laughing) ) Dar asta e problema, ca mi rusine doar din cauza vergeturilor x_X

| Radu284 a răspuns (pentru Magdalena234):

Or sa existe 3 categori de baieti:
1. Cei care, din vari motive, nu o sa se uite la fundul tau, si implicit nu o sa observe vergeturile
2. Cei care o sa se uite la fundul tau, si fie nu o sa observe vergeturile, fie nu o sa le pese de ele.
3. Cei care or sa se uite la fundul tau si o sa zica: "Omfg, ce vergeturi naspa".

Eu tind sa cred ca cei din ultima categorie vor fi si cei mai putini, poate de loc. Acum, orice ai face, nu vei putea sa multumesti pe toata lumea. Asta este o lectie de viata pe care, mai devreme sau mai tarziu va trebui sa o inveti.

In legatura cu fetele de varsta ta "perfecte", sunt sigur ca si ele au diferite probleme de "self image". Ori nu le place ca au sanii prea mici, sau poate prea mari, sau ca sunt asimetrici, sau ca nu au forma potrivita. Poate nu le place ca se simt grase, cu 2 microni de grasime in plus big grin Poate ar vrea sa aiba parul lins, sau poate ondulat. Pote nu le plac buzele, sau ochii, sau sprancenele, sau tenul, etc. etc. etc.

Pana la urma trebuie sa inveti sa nu iti pese ce cred altii despre tine. Trebuie sa iti pese doar de persoanele la care ti, si care tin la tine. Cum ziceam, cui nu-i place, sa nu se uite happy

| Magdalena234 explică (pentru Radu284):

Chiar m-ai facut sa ma simt mai bine big grin Mersi.happy

| Radu284 a răspuns (pentru Magdalena234):

Ma bucur happy